Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Hasta esir Özkan’ın infazının ertelenmesi için savcılığa dilekçe

4 ay önce
29 kez görüntülendi

Hasta esir Özkan’ın infazının ertelenmesi için savcılığa dilekçe

Hür İçin Hukukçular Derneği  (ÖHD), Esir Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Temsilciliği, Diyarbakır D Tipi Hapishane’nde fenalaşması üzerine 6 defa Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan ve tekrar cezaevine götürülen 83 yaşındaki ağır hasta tutsak Mehmet Emin Özkan’ın durumuna ilişken yazılı açıklama yayımladı. Türkiye cezaevlerinde hasta mahpusların durumunun gün geçtikçe ağırlaştığı vurgulanan açıklamada,  Pandemi ile beraber uygulanan tecrit halinin daha da sıklaştırıldığı ve tedavilerin zorlaştırıldığı belirtildi. Nerdeyse her hafta cezaevlerinde bir hasta mahpusun yaşamını yitirdiği ifade edilen açıklamada, sivil toplum örgütlerinin ve oluşturulan kamuoyunun çağrılarının cevapsız kaldığı kaydedildi. 

CEZAEVİNDE KALAMAZ RAPORU

83 yaşında ve birçok kronik rahatsızlığı yer alan Özkan’ın durumunun ağırlaştığı ve hastaneye elleri kelepçeli bir şekilde sevk edildiği hatırlatılan açıklamada, “Adli Tıp Kurumu’nun yüzde 87 engellilik oranını bildirir cezaevinde kalamaz raporuna karşın hapishanede tutulmaktadır. Kanunen infazının ertelenmesi gereken hasta mahpus Mehmet Muhakkak Özkan’ın yaşamını, hapishanede geçirmesi muhtemel değildir” denildi. 

‘KELEPÇESİZ TEDAVİ TALEBİ KABUL EDİLMEDİ’

19 Mayıs’ta Diyarbakır D Tipi Cinayet İnfaz Kurumu’nda bulunan hasta tutuklu Özkan’ın ailesi tarafından kendilerine uygulama yapıldığı hatırlatılan açıklamada, başvuruda hasta mahpus Özkan’ın afiyet durumunun ağırlaştığı, rahatsızlıkları sebebiyle hastaneye son bir haftada 2 kere sevk edildiğini, ancak bu sevk süreçlerinde kelepçeli tedaviyi kabul etmediği gerekçesiyle hastaneye yatışının gerçekleştirilmediğinin kendilerine bildirildiği aktarıldı. Kurumların, başvuruya istinaden harekete geçtiği, sevki istenen hastane ve hapishane idaresi ile görüşmeler yapıldığı vurgulanan açıklamada, bütün girişimlere rağmen kelepçesiz tedaviye ilişkin taleplerinin kabul edilmediği kaydedildi.  Basına yansıyan görüntülerden de anlaşılacağı üzere hasta mahpus Özkan’ın sağlık durumu durumunun, yaşamını tek başına idame edemeyecek derecede kritik olduğu açıklanmış açıklamada, “Kaldı oysa kendisine dayatılan kelepçeli tedavi, ağırlaşan sıhhat durumuna karşın hapishanede tutulmaya devam edilmesi devletin artı yükümlülüklerini yerine getirmediğini de açık açık gözler önüne sermektedir. Bu bağlamda Mahpuslara Muameleye Dair Birleşmiş Milletler Minimum Standart Kuralları ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3’üncu maddesi uyarınca ağır hasta mahpus Mehmet Belirli Özkan’ın maruz kaldığı açıkça insanlık dışı muameledir” diye belirtildi. 

SAVCILIĞA TATBIK

Kurumların yüzde 87 cezaevinde kalamaz raporuna rağmen terhis edilmeyen Özkan’ın infazının ertelenmesi talebini taşıyan dilekçeyle savcılığa müracaat ettiği vurgulanan açıklamada, kurumlara yapılan başvuru formu ve infazın ertelenmesi için başlatılan sürecin takipçi olunacağı kaydedildi.

Reklam

Hasta esir Özkan’ın infazının ertelenmesi için savcılığa dilekçe Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık