Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Hayalini gerçekleştirdi, kendi arabasını yaptı

1 hafta önce
5 kez görüntülendi

Hayalini gerçekleştirdi, kendi arabasını yaptı
 Mersin’in Faziletli ilçesinde torna ustası genç 3 sene emek verip, mesaisi açık havada çalışıp, haftalığından arttırdığı 5 bin lira ile kendi arabasını yaptı.

3 yıl önce ’imkansız diye bir şey yoktur’ diyerek mesaisi açık havada çocukluk gerçek dışı olan arabayı yapmaya başlayan 22 yaşındaki tornacı Musa Topak, hurdacı ve parçacılardan topladığı malzemelerle aracını yürür ayla getirdi. ’Okusaydım mühendis olmak isterdim’ diyen Topak, sanayide torna ustası olmaktan da mutluluk duyduğunu belirtti.

 

“Jantlarını hurdacıdan aldım, motorunu çıkmacıdan aldım”
Çocukluk hayali arabayı gerçeğe dönüştürmek için 3 yıl önce karar aldığını açıklayan Musa Topak, “12 yaşımda sanayiye başladım, demire olan sevgimden dolayı. 

Bu arabayı yapmaya 3 sene önce başladım. Yani çocukluktan beri hevesimdi böyle bir şey yapmak. Sonunda nasip oldu. Jantlarını hurdacıdan aldım, motorunu çıkmacıdan aldım, direksiyon kutusunu tamirciden. 

Bu aracı eski malzemelerden kullanarak yaptım. Tasarımı olsun, süspansiyonu olsun hepsi bana ait. Tasarladım, resmettim, çizdim, ölçülendirdim. Yani onun için 3 sene gibi uzun bir işlem oldu” dedi.

“Bir araçta olması gereken her şey var”

Arabasını trafiğe çıkacak seviyeye getirdiğini lakin trafikte kullanmadığını dile getiren Topak, “Trafikte kullanamadığımız için mecbur böyle kapalı alanlarda kullanıyoruz. Bir araçta olması gereken her şey var. Fren sistemi mevcut, gaz, debriyaj, pedallar. Vitesi aynı otomobil vitesi gibi. 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık