Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Haziranda yağışlar yüzde 20 arttı, Doğu ve Güneydoğu’da risk sürüyor

3 hafta önce
5 kez görüntülendi

Haziranda yağışlar yüzde 20 arttı, Doğu ve Güneydoğu’da risk sürüyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 2021 yılı haziran ayı sıcaklık ve yağış değerlendirmesi raporu yayınlandı. Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun rapordaki açıklamasında, aylık, mevsimlik ve yıllık sıcaklık ve yağış değerlendirmelerinden oluşan iklim analizlerinin, halkımızın ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi nedeniyle hazırlandığını kaydetti.

EKSTREM HAVA OLAYLARI VE ŞİDDETİ ARTIYOR

İklimin öncelikle tarım, su kaynakları, enerji ve ulaştırma almak üzere anında tüm sektörlerin faaliyetlerine tesir eden belirleyici bir etken olduğunu belirten Coşkun, “İklimdeki değişimlerin izlenmesi bu sektörlerin gelecekteki planlamalarında manâlı bir yer tutmaktadır. Akdeniz Havzası’nda yer alan Türkiye iklim değişikliğinin sıcak hava dalgaları, orman yangınları, kuraklık, su baskını, kasırga, doymuş gibi olumsuz etkilerinden en fazla etkilenen bir bölgede yer almaktadır. Değişen iklime tabi olarak ekstrem hava olaylarının sayısı ve şiddeti her geçen ay ve sene artmaktadır” dedi.

İKLİM FAKTÖRLERİ DİKKATE ALINMALI

Raporlara Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından ulaşabileceğini de duyuran Coşkun, kamuoyunun bilinçlendirilmesi, hava ve iklim olayları konusunda hazırlıklı olmaları, sektörel tasarlama faaliyetlerinde iklim faktörünün dikkate alınması, tarım ve gıda güvenliği ile facia risklerinin azaltılmasına karşın armoni ve hasar azaltma çalışmalarında karar alıcılara yararlı olunmasının amaçlandığını anlattı.

SICAKLIK BİRÇOK BÖLGEDE MEVSİM NORMALLERİNİ AŞTI

Rapora kadar, 2021 yılı haziran ayında ortalama sıcaklıklar Çanakkale, Bodrum, Datça, Dörtyol, Kale, Samandağ çevreleriyle Ordu, Sivas, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa’nın doğusunda mevsim normallerinin üstünde gerçekleşti. İstanbul, Bilecik, Yalova, Lüleburgaz, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Dursunbey, Burdur, Beyşehir, Acıpayam, Tefenni, Korkuteli, Akşehir, Yunak, Ilgın, Seydişehir, Sivrihisar, Bolu, Karabük, Tosya, Nallıhan, Beypazarı çevrelerinde mevsim normallerinin altına düştü, yurdun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında ölçüldü.

SICAKLIK 0.5 DERECE YÜKSELDİ

Uzun yıllar haziran ayı sıradan sıcaklığı 21,3 derece iken, 2021 haziran ayı 21,8 derece olarak ortalamanın 0.5 derece üstünde yaşandı ve son 50 yılın 16’ncı en sıcak haziran ayı oldu. 2021 yılı haziran ayı sıradan sıcaklıkları uzun yıllar haziran ayına göre ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Uzun yıllar üstteki hudut 31 derece iken 33 dereceye çıktığı vurgulandı. Özellikle, Akdeniz ve Ege kıyılarında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Iğdır civarlarında en yüksek değerlere ulaşarak mevsim normallerinin üstünde seyrettiği bildirildi.

14 MERKEZDE EKSTREM SICAKLIK

Ekstrem sıcaklık değerlendirmesine göre asgari eksi 0,3 dereceyle Kangal’da, en yüksek ise 45,7 dereceyle Cizre’de oldu ve haziran ayında Türkiye’deki en yüksek değer olarak kayıtlara geçti. 2021 haziran ayında 14 merkezde yeni ekstrem (maksimum) sıcaklık gerçekleşti ve bu yerler şöyle sıralandı:

“Çanakkale, Bayburt, İspir, Oltu, Ardahan, Erzurum, Kars, Tortum, Horasan, Tercan, Hınıs, Solhan, Malazgirt, Ahlat.”

HAZİRAN AYI BÖLGELERE KADAR ORTALAMALAR

Marmara’da uzun yıllar ortalaması 21,5 derece iken, geçen ay 21,2 derece oldu ve en yüksek 38,5 derece olarak Çanakkale’de ölçüldü. Ege’de uzun yıllar ortalaması 23,3 derece iken, geçen ay 23 derece oldu ve en yüksek 42,3 derece Nazilli’de yaşandı. Akdeniz’de uzun yıllar ortalaması 23,7 derece iken geçen ay da 23,7 derece oldu ve en yüksek 41,8 derece Manavgat’ta ölçüldü. İç Anadolu’da uzun yıllar ortalaması 18,8 derece, geçen ay 18,4 derece oldu ve en yüksek 33,6 derece Ereğli’de gerçekleşti. Karadeniz’de uzun yıllar ortalaması 19,3 derece, geçen ay 19,7 derece oldu ve en yüksek 38,5 derece İspir’de yaşandı. Doğu Anadolu’da uzun yıllar ortalaması 18,7 derece, geçen ay 21,3 dereceye çıktı ve en yüksek 39,1 derece Iğdır’da ölçüldü. Güneydoğu’da uzun yıllar ortalaması 26,9 derece iken, geçen ay 27,7 dereceye çıktı ve en yüksek 45,7 derece Cizre’de tespit edildi.

YAĞIŞLAR YÜZDE 20,5 YÜKSELDİ

2021 haziran ayı yağışları ise Türkiye genelinde normaline tarafından yüzde 20,5 artış gösterdi. Türkiye geneli haziran ayı yağış ortalaması 37,1 mm ölçüldü, normali ise 30,8 mm olarak açıklandı. Geçen yılın haziran ayının ortalaması 39,5 mm’lik yağışa tarafından yüzde 6 azaldı.

EN ÇOK ZONGULDAK, EN DÜŞÜK ŞIRNAK’A YAĞDI

Yağışlar Datça, Mersin’in güneyi ve Adana-Kars hattının doğusunda kalan tüm kesimlerde normaline tarafından yüzde 80’den artı arttı. İl geneli maksimum yağış 114 mm ile Zonguldak, en az 0,2 mm ile Şırnak’ta kaydedildi. Yağışlarda normaline kadar en fazla azalma yüzde 98 ile Şırnak, Bitlis ve Van’da gerçekleşti. Haziran ayındaki yağışlı gün sayısı ise, Siirt çevrelerinde 1 güne değin düştü. Ege ve Akdeniz Bölgesi sahil kesimi ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de 5 günün aşağı yağışlı gün yaşandı.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA AZALDI

Bölgesel yağışlara göre ise Doğu ve Güneydoğu’da azalma, diğer bölgelerde büyüme kaydedildi. maksimum azalma takriben yüzde 90 ile Güneydoğu Anadolu’da gerçekleşirken, Ege normalinin iki katından fazla yağış aldı.

Havzalara tarafından haziran ayı yağışlarında Asi, Ceyhan, Fırat-Dicle, Doğu Karadeniz, Çoruh, Aras ve Van Gölü havzalarında normaline tarafından azalma olduğu açıklandı. Öteki bütün havzalar ise normaline göre yükselme kaydetti. maksimum yağış 87,4 mm ile Burdur havzasında, minimum yağış 3,2 mm ile Asi havzasında oldu. Normaline tarafından maksimum azalma yüzde 84 ile yine Asi Havzası’nda gerçekleşti.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık