Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Herkes Erdoğan’ın KKTC ziyaretine kilitlendi: ‘2 müjde 5 senaryo’

1 hafta önce
3 kez görüntülendi

Herkes Erdoğan’ın KKTC ziyaretine kilitlendi: ‘2 müjde 5 senaryo’

Kıbrıs Türk halkı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz Kıbrıs Uzlaşma Harekâtı’nın 47’nci yıldönümü törenlerinde Lefkoşa’da vereceği müjdelere kilitlendi.

Hürriyet’ten Ömer Bilge ve Yorgo Kırbaki’nin aktardığına kadar, Rum-Yunan ikilisi ve AB’nin endişeyle, BM’nin ise merakla beklediği müjdelerle ilgili 5 program metni konuşuluyor, ilk sırada Azerbaycan’ın KKTC ile diplomatik ilişki başlatması yer alıyor.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, MHP lideri Devlet Bahçeli ve TBMM’den bir heyetle yarın 2 günlük Kıbrıs ziyaretine başlıyor. Erdoğan, biri KKTC Meclisi’nde, diğeri 20 Temmuz törenlerinde bütün dünyaya Kıbrıs’la ilgili talimat yapacak. Yetkililer, müjdelerle ilgili ser verip sır vermezken, 5 senaryoya üstünde duruluyor:

1. AZERBAYCAN’LA DİPLOMATİK İLİŞKİ 

Erdoğan’ın “Uzun süredir hazırlıklarımız sürüyor” dediği en kayda değer müjdenin, Azerbaycan’ın KKTC ile diplomatik ilişki kurma kararı alması olabileceği konuşuluyor.

Azerbaycan Meclisi arkadaşlık grubundan 5 milletvekilinin Lefkoşa’da 3 gündür temaslarda bulunması, bu ihtimali güçlendirdi. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan heyetini kabulünde ‘Tek ırk 3 devletiz’ ifadelerini kullandı. Böyle bir adım, Türk tarafının BM’ye sunduğu, ‘Kıbrıs’ta iki devletli çözüm’ formülüne de fiili destek olacak.
 
2. RUMLARA ‘MARAŞ’A DÖNÜN’ ÇAĞRISI 

Erdoğan, kasım ayında ziyaret ettiği, açılma süreci devamlı Maraş kentine ikinci ziyaretini gerçekleştirecek, millet bahçesi ve restorasyonu tamamlanan Bilal Ağa Mescidi (Vakıflar Cami) açılışını yapacak. Rum yönetimi ve Atina, Erdoğan’ın Maraş’ın mülkü bulunan Rumları, KKTC’de kurulu Taşınmaz Mülk Komisyonu’na başvurarak, “Evlerinize dönün” çağrısı yapmasından endişe ediyor.

Erdoğan’ın çağrısıyla KKTC hükümeti kentin bir bölümünü askeri bölge statüsünden çıkaracak. AB ve BM’ye bir dizi şikâyette yer alan Rum-Yunan ikilisi korkuyor, çünkü kentte mülkü bulunan fazla sayıda Rum ‘Türk yönetimi altına girmeye’ hazır.

60f3b127bf21441194d2e8d9

 
3. GEÇİTKALE’YE DAİMİ SİHA ÜSSÜ 

Erdoğan, 1974’deri sonradan Türk savaş uçaklarının inmesi için yapılan oysa aradan geçen yıllarda tembel kalan Geçitkale askeri üssünü daimi SİHA üssüne dönüştürülebilir.

Geçitkale’ye birincil SİHA, 2019 Aralık ayında inmişti. Türk SİHA’ları, Muğla Dalaman’dan havalanarak KKTC’yi iniş noktası olarak kullanıyor.
 
4. GAZİMAĞUSA’YA DENİZ ÜSSÜ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’nin Gazimağusa kenti yakınlarına Türk donanmasının kullanacağı yeni bir deniz üssü yapı edileceğini açıklayabilir. Günümüzde Türk savaş gemileri, Gazimağusa limanına yanaşıyor. Limandaki askeri bölgenin kentin 40 kilometre doğusuna İskele bölgesine taşınması ve karargâh haline getirilmesi yönünde planlar mevcut.

5. DOĞALGAZ MÜJDESİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs açıklarında doğalgaz müjdesi açıklayabileceği de konuşulanlar arasında. Türk sondaj ve sismik gemileri geçen yıl Kıbrıs açıklarında bir dizi sondaj ve sismik tahlil yapmıştı.

2 GÜNDE BİR DİZİ AÇILIŞ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın öğleden sonra başlayacak Kıbrıs ziyaretinde programı yoğun. Erdoğan yarın KKTC Meclisi’nde tarihi müjde konuşmasını yaptıktan sonra Girne’de 1974’te Türk ordusunun tümdengelim yaptığı koyda törene de katılacak.

50 sandalyeli Kuzey Kıbrıs Cumhuriyet Meclisi’nde asıl muhalefetteki 12 milletvekiline sahip Cumhuriyetçi Türk Partisi ile 3 vekile sahip Toplumcu Demokrasi Partisi, Erdoğan’ın hitabe oluşturacağı oturumu boykot etme kararı aldı.
 
Erdoğan, 20 Temmuz törenlerinin başlayacağı salı günü Bayram Namazı’nı Lefkoşa’da kılacak, ardından merasim alanında halka seslenerek, mesajlar verecek. Erdoğan bir dizi açılış ve temel atma törenine de katılacak.
 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık