Reklam
DOLAR: 8.36 TL
EURO: 10.1 TL

Hibede esnafa ayrımcılık: Salgından etkilenme şartı getirildi

1 hafta önce
29 kez görüntülendi

Hibede esnafa ayrımcılık: Salgından etkilenme şartı getirildi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı esnafa takviye paketinin yöntem ve esasları belirlendi. 235 bin esnafa 5 bin TL, 1 milyon 150 bin esnafa da 3 bin lira hibe verilmesini kapsayan karara kadar yardım alacak esnafın “salgınla uğraş kapsamında alınan önlemlerden etkilenmiş olması ve Ticaret Bakanlığı kadar saptama edilen sektörlerde faaliyet gösteriyor olması” gerekecek.

HİBEYİ FAALİYET ALANLARI ÜZERİNDEN ALACAKLAR

Cumhuriyet’deri Mustafa Çakır’ın haberine kadar, reel kişi tacirler için de benzer şartlar aranacak. Hibe, Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak. Destek, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanacak program çerçevesinde aracısız verilecek. Destekten 17 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla kazanç vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkârlar ile reel kişi tacirler, faaliyet konuları üzerinden yararlanabilecek.

DİĞER AYRINTILAR TİCARET BAKANLIĞINCA BELİRLENECEK

Destekten yararlanan esnaf ve sanatkâr, Türkiye Millet Bankası kadar esnaf ve sanatkârlara kredi kullandırılmasına dair cumhurbaşkanı kararının 5. maddesinin 4. fıkrası hükmünden istisna tutulacak. Buna tarafından Millet Bankası’nın faiz kesik kredisinden yararlanabilmek için son 5 sene içerisinde diğer bir millet kurum ve kuruluşunun desteğinden yararlanmamış olma şartı aranıyordu. Yeni paketteki istisna kararıyla esnaf ve sanatkârdan başka bir destekten yararlanmadıklarına dair taahhütname istenmeyecek. Hibe desteğinin verilmesine ilişkin öteki ayrıntılar ise Ticaret Bakanlığı göre belirlenecek.

Reklam

Hibede esnafa ayrımcılık: Salgından etkilenme şartı getirildi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık