Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Hibrit çalışanlar tehlikeye sebep olacak hibrit alışkanlıklar getiriyor

23 dakika önce
1 kez görüntülendi

Hibrit çalışanlar tehlikeye sebep olacak hibrit alışkanlıklar getiriyor

Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi Aruba, işverenlerin ayrıca X keza de Y jenerasyonlarının ihtiyaçlarına yıllarca yanıt verdikten sonradan şimdilerdeyse pandemi sonrası ortaya meydana çıkan yeni bir nesil ile karşı karşıya olduklarını söylüyor: Hibrit çalışanların yüzde 85’i kendilerini “N jenerasyonu (reformcu nesil)”nun özellikleriyle bağdaştırıyor.

Dijital antropolog Brian Solis kadar türetilen N jenerasyonu kavramı, dijitale öncelik verilen deneyimlerle gelişen ve keza satın aldıkları keza çalıştıkları keza de destekledikleri markaların sunacağı kişiselleştirme, özelleştirme ve şeffaflığına keza değer veren nesiller arası bir kalabalık olarak tanımlanıyor. Tüm bunların yanı sıra hem evde ayrıca de meslek uygun teknolojiden daha önce hiç olmadığı değin anlıyor, kullanıyor ve istek ediyorlar.

5 bambaşka Avrupa pazarında 5018 hibrit çalışan üstünde yapılan çalışmaya kadar, katılımcıların yüzde 78’i COVID-19 öncesine kıyasla teknolojiyi daha fazla kullandıklarını söylüyor ve yüzde 75’iyse kendilerini ‘dijitale meraklı’ olarak tanımlıyor. Katılımcıların yüzde 69’u iş yerlerinde kullandıkları teknoloji hakkında daha pozitif fikir sahibi olduklarını kabul ederken, yüzde 71’iyse çalıştıkları ortamdaki teknoloji yapılanmasında kişisel tercihlerine yönelik özelleştirmenin önem talep ettiğini düşünüyor.

Egzersiz ayrıca, bu yeni neslin beklentilerinin karşılanmamaya devam etmesi halinde işyerine getireceği riskleri de ortaya koyuyor. Şu anki tabloda, katılımcıların sadece yüzde 38’i iş yerlerindeki teknoloji tercihlerinde anlamlı bir seçeneğe sahip olduklarını söylüyor. Çalışanlar, doğru teknolojiler olmaksızın üretkenlikte düşüş (yüzde 35’i) ve daha cılız bir iş/hayat dengesi (yüzde 23) yaşayacaklarını belirtiyor. N jenerasyonunun teknik yetkinliklerdeki çoğalan esneklik ve güvene dair beklentileri, çalışanların ağa nerede, ne vakit ve ne şekilde bağlandıklarına dair bir dizi güvenlik riskini açığa çıkarıyor. Misal atamak gerekirse, katılımcıların yüzde 50’si pandemi öncesine kıyasla teknolojide yaşanan bir sorunu kendilerinin çözmeye daha meyilli olduklarını söylüyor.

Çalışmada öne meydana çıkan diğer bulgular şöyle:

Hibrit çalışanların meslek yerindeki teknolojinin önemine dair yeni bir perspektif var:

Katılımcıların yüzde 80’i şirketlerinin sağlıklı teknoloji kullanımını özendirme edecek politikaları sürdürmesinden yana. Yeni hibrit çalışma düzeninde, kapsayıcı bir ortamı geliştirmesinde teknolojinin payı olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 73’ken, yüzde 44’ü mevcut durumun böyle olmadığına inanıyor.

İhtiyaçları karşılanmadığı müddetçe hibrit çalışanların meslek yerine getireceği yeni riskler:

İş yerlerindeki teknolojide yaşanan bir sıkıntının 20 dakikada veya bundan daha az bir sürede çözülmesini bekleyenlerin oranı yüzde 20 ve yüzde 42’lik bir kesim ise 10 dakikadan az bir sürede çözüme ulaşılmasını umuyor. Katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 55’i) haftada minimum bir defa parolayla korunmamış genel ağlara bağlandıklarını kabul ederken, yalnızca üçte biri (yüzde 33’ü) bunu yaparken emniyet riskleriyle karşılaşabileceklerini düşünüyor. Katılımcıların yüzde 82’si ise işe dair bilgilere erişirken bireysel cihazlarını kullanıyor.

Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi Aruba’nın EMEA Başkan Yardımcısı Morten Illum, “Çalışmamız, dönüşen davranışları ve büyüyen beklentileriyle hibrit çalışanlardan meydana gelen bu yeni neslin işverenlerden, meslek yerlerindeki teknolojiye dair yeni taleplerle geleceğini gösteriyor. N jenerasyonunun getirdiği emniyet riskini eksilmek ve bununla beraber iş gücündeki verimliliği artırıp, çalışanlarını cesaretlendirmek isteyen kurumların bu yeni ihtiyaçlara kulak vermesi gerekiyor. Keza açık hem de güvenli bir ağ tesis etmek, güvenliği tehlikeye atmadan çalışanların aradığı esnekliği, özgürlüğü ve kişiselleştirmeyi muhtemel kılacak.”

KAYNAK: HABER7
Abone Ol

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık