Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Husuf namazı nedir, nasıl kılınır? Husuf namazı kaç rekattır? Husuf namazı kılınışı!

4 ay önce
115 kez görüntülendi

Husuf namazı nedir, nasıl kılınır? Husuf namazı kaç rekattır? Husuf namazı kılınışı!

Husuf namazının nasıl kılındığı geçtiğimiz ay 26 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşecek olan ay tutulması bilgisi ardından araştırılmaya başladı. Güneş tutulmasına küsûf, ay tutulmasına hüsûf denir. Peygamberimiz oğlu İbrâhim’in öldüğü gün güneş tutulması üzerine şöyle demiştir: “Ay ve güneş Allah’ın varlığını ve kudretini bildiren alâmetlerdir. Bunlar hiç kimsenin ölümünden veya yaşamasından/doğmasından dolayı tutulmazlar. Ay veya güneş tutulmasını gördüğünüz süre, açılıncaya kadar namaz kılın, dua edin” (Buhârî, “Küsûf”, 1, 15).

HUSUF NAMAZI NEDİR?

Ay tutulmasından sonradan kılınan namazdır. Güneş tutulduğu vakit ise, ezansız ve kametsiz olarak, en düşük iki rek‘beygir elde etmek üzere toplu olarak namaz kılınır. İmam her rek‘atta bayağı namazlara tarafından daha uzun ve açıktan kıraatte bulunur. Namazdan daha sonra imam kıbleye karşı ayakta ya da cemaate dönük şekilde oturarak dua eder. Cemaatle kılınmadığı durumlarda bu namaz kimsesiz da kılınabilir. Küsuf namazının sünnet olduğu ve cemaatle kılınmasının daha erdemli sayıldığı konusunda müctehidler aralarında görüntü birliği bulunmakla birlikte, hüsûf namazının sünnet olup olmadığı ve cemaatle kılınıp kılınmayacağı tartışmalıdır.

HUSUF NAMAZI NASIL KILINIR?

Ay tutulduğu süre kılınan husûf namazının sünnet olup olmadığı ya da cemaatle kılınıp kılınmayacağı konusunda fakihler aralarında farklı fikirler vardır. Aralarında İmam Şâfiî, Ahmed b. Hanbel ve Dâvûd ez-Zâhirî’nin de bulunduğu bazı âlimler küsûf namazıyla ilgili olarak söylenti edilen hadisteki, “Siz bunları tutulmuş görürseniz derhal tekbir getirin. Allah’a dua edin, namaz kılın ve sadaka verin” ibaresini delil kabul ederek husûf namazıyla ilgili hükümlerin küsûf namazının hükümleriyle benzer olduğu görüşündedir.

Ebû Hanîfe ve İmam Mâlik ise ay tutulması güneş tutulmasından daha fazla meydana geldiği halde Hz. Peygamber’in bu sebeple namaz kılmadığını açıklama ederek husûf namazının sünnet olmadığını belirtmişlerdir. bununla beraber ay tutulması esnasında kimsesiz iki veya dört rek‘at namaz kılınması müstehaptır. İmam Şâfiî ve Ahmed b. Hanbel’e tarafından ise husûf namazı da küsûf namazı gibi sünnettir ve cemaatle kılınabilir. Hem Şâfiî ve Mâlikîler’e göre husûf namazında kıraat açıktan yapılır.

60ae32a7b57f1513e897a411HUSUF NAMAZI KILINIŞI

BİRİNCİ REKAT

“Gaye ettim Allah rızası için iki rekat Husuf namazı kılmaya” diye gaye ederiz

“Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız

Sübhaneke’yi okuruz

Euzü-besmele çekeri

Fatiha Suresini okuruz

Kur’an’dan bir sure okuruz

Rüku’ya gideriz

Secde’ye gideriz. Doğruluruz, her yerde Secde’ye gideriz

İKİNCİ REKAT

Ayağa kalkarak kıyama dururuz

Besmele çekeriz

Fatiha Suresini okuruz

Kur’an’dan bir sure okuruz

Rüku’ya gideriz

Secde’ye gideriz. Doğruluruz, yeniden Secde’ye gideriz

Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz

“Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selamlama vererek namazı tamamlarız.

Küsuf namazı nedir? Küsuf namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Küsuf namazı kılınışı!

Güneş tutulması ne zaman, saat kaçta? 

Reklam

Husuf namazı nedir, nasıl kılınır? Husuf namazı kaç rekattır? Husuf namazı kılınışı! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık