Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

İçişleri Bakanlığı’ndan genelge: O ülkelerden gelenlere PCR şartı uygulanacak

2 hafta önce
4 kez görüntülendi

İçişleri Bakanlığı’ndan genelge: O ülkelerden gelenlere PCR şartı uygulanacak

İçişleri Bakanlığı’nın ‘Ülkeye Giriş Tedbirleri’ konulu genelgesi şu şekilde:

Koronavirüs (Covid­19) salgınının yeni varyantlarının ülkemize girişinin önlenmesi amacıyla ilgi (a) Genelgemizle 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımızda uygulanacak ülkeye giriş tedbirleri hayata geçirilmiş, alaka (b) Genelgemiz ile de Afganistan ve Pakistan ülkelerinden gelen kişilerin ülkeye girişlerinde uygulanacak karantina tedbirleri belirlenmiştir.

Koronavirüs (Covid­19) salgınının yeni varyantlarının ülkemize girişinin önlenmesi nedeniyle alaka (a) Genelgemizle 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren bütün kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımızda uygulanacak ülkeye giriş tedbirleri hayata geçirilmiş, ilgi (b) Genelgemiz ile de Afganistan ve Pakistan ülkelerinden gelen şahısların ülkeye girişlerinde uygulanacak karantina tedbirleri belirlenmiştir.

4 EYLÜL CUMARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Salgının seyrinde dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler ile ilgili Bakanlıkların görüşleri doğrultusunda alaka (a) ve ilgi (b) Genelgelerimiz ile getirilen ülkeye antre tedbirleri (Afganistan ile ilgili kısımları hariç) yürürlükten kaldırılmış ve 4 Eylül 2021 Cumartesi gününden itibaren geçerli olacak şekilde aşağıda belirlenen yeni tedbirlerin hayata geçirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

1. Halihazırda durdurulmuş olan Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka uçuşlarına ilişkin başvuru formu yeni bir karar alınıncaya kadar tıpkı devam edecek ve bu ülkelerden ülkemize ilk elden seyahat edilmesine müsade verilmeyecektir. Diğer bir ülkeden gelmekle birlikte son 14 günde Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka’da bulunduğu belli ki kişilerden ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı istek edilecek ve bu kişiler Valiliklerce belirlenecek yerlerde (ücretlerini kendileri yerine getirmek kaydıyla) 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinanın 14. gününde yapılacak PCR deneme sonucunun negatif çıkması durumunda karantina tedbiri sonlandırılacaktır. PCR test sonucu artı çıkanlar ise test sonucunun fazla çıktığı tarihten itibaren izolasyona alınacak ve 14. günün sonunda PCR testinden olumsuz netice alınmasıyla tedbir sonlandırılacaktır.

2. Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan ülkemize gelen kişilerden ülkemize girişten azami 72 saat önce üretilmiş negatif sonuçlu PCR test sonucunun ibrazı talep edilecektir.

Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan aracısız gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılanlardan;­ Dünya Afiyet Örgütü ya da ülkemizce acil dilekçe onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan minimum 14 gün geçtiğini belgeleyenler ülkemize girişte karantina uygulamasından muaf tutulacaklardır.­ Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemizce acil tatbik onayı verilmiş aşılardan asgari iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en düşük 14 gün geçtiğini belgeleyemeyenler ise ikametgâhlarında veya demeç edecekleri adreslerde karantinaya alınacak, karantina sürecinin 10. gününde PCR testine alt tutulacak, 10. gün yapılacak PCR deneme sonucunun negatif çıkması durumunda karantina sonlandırılacak, 10. günde PCR testi yaptırmayanlar 14 gün süreyle karantinada tutulacak, deneme sonuçlarının fazla çıkması durumunda Sıhhat Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan güncel pandemi rehberleri doğrultusunda hareket edilecektir.

Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan doğrudan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılanlardan;­ Dünya Sağlık Durumu Örgütü ya da ülkemizce acele dilekçe onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan asgari 14 gün geçtiğini belgeleyenler ülkemize girişte karantina uygulamasından muaf tutulacaklardır.­ Dünya Sağlık Durumu Örgütü veya ülkemizce ivedi başvuru formu onayı verilmiş aşılardan asgari iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en düşük 14 gün geçtiğini belgeleyemeyenler ise ikametgâhlarında veya ifade edecekleri adreslerde karantinaya alınacak, karantina sürecinin 10. gününde PCR testine ast tutulacak, 10. gün yapılacak PCR test sonucunun olumsuz çıkması durumunda karantina sonlandırılacak, 10. günde PCR testi yaptırmayanlar 14 gün süreyle karantinada tutulacak, deneme sonuçlarının fazla çıkması durumunda Afiyet Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan güncel pandemi rehberleri doğrultusunda hareket edilecektir.

AFGANİSTAN’DAN ÜLKEMİZE GELEN KİŞİLER İÇİN YENİ TEDBİRLER

3. Afganistan’dan ülkemize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkede bulunduğu görünen o ki kişilerin ülkeye girişlerine ilişkin olarak alaka (a) ve (b) Genelgelerimizle getirilen hükümlerin uygulanmasına tıpkı devam edilecektir.

PEST DENEME RAPORU İSTENECEK

4. Birleşik Krallık, İran, Darı ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten azami 72 saat önce üretilmiş negatif sonuçlu PCR deneme raporu ibrazı istek edilecektir.

5. İlk dört maddede sayılanlar dışarıda diğer ülkelerden gelenlerden tüm sınır kapılarımızdan (kara, hava, deniz, demiryolu) ülkemize girişlerde; Dünya Sağlık Durumu Örgütü veya ülkemizce ivedi tatbik onayı verilmiş aşılardan minimum iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini veya birincil PCR fazla test sonucunun 28. gününden açılmak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi takdim edenlerden keza negatif sonuçlu PCR/çabuk antijen testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır.28. gününden açmak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke devlete ait otoritelerince düzenlenen belgeyi takdim edenlerden keza negatif sonuçlu PCR/hızlı antijen testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır.Bu ülkelerden ülkemize girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten en fazla 72 saat önce üretilmiş olumsuz sonuçlu PCR test raporu ya da girişten azami 48 saat içerisinde yapılmış olumsuz seri antijen deneme sonucunun ibrazı istenilecektir.

6. 12 yaş altındaki çocuklar ülkemize girişlerde PCR/Antijen deneme raporu ile aşı sertifikası uygulamalarından muaf tutulacaktır.

7. Dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için uçak­-gemi mürettebatı, kilit personel olarak nitelendirilen gemi adamları ve tır şoförleri SARS­CoV­2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.

8. Yukarıdaki maddeler çerçevesinde ülkemize girişlerde talep edilecek aşı sertifikası, PCR/Antijen test sonucu gibi belgeler havayolu ve deniz yolu ile gelen yolcular ile kara/demir yolundan toplu taşıma araçlarıyla gelen yolcular için yolculuk öncesinde çıkış ülkesinde, taşıyıcı şirket kadar denetim edilecek, belgesi olmayanların sefere kabul edilmemesi sağlanacak, belgesi olmayanların sefere kabul edilmesinden ötürü ortaya çıkan sorumluluk taşıyıcı şirket göre karşılanacaktır.

9. Sağlık Durumu Bakanlığı tarafından tüm hudut kapılarımızdan ülkemize antre yapacak kişiler, varış noktalarında örnekleme(sampling) temelinde PCR testine alt tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen şahısların deneme örnekleri alındıktan daha sonra nihai varış yerlerine gitmelerine müsade verilecek, deneme sonuçlarının fazla çıkması durumunda Sıhhat Bakanlığı COVİD 19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır. Deneme sonuçları pozitif meydana çıkan kişiler ile yakın temasta bulundukları kişiler kendilerinin belirledikleri adreslerde 14 günlük süre ile izolasyona alınacaklar ve 10. günün sonunda yapılacak PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda yalıtım koşulları sonlandırılacaktır. Bu kişilerden delta varyantı taşıdığı tespit edilenlerin izolasyon koşulları 14. günün sonunda PCR testi yapılmaksızın sonlandırılacaktır.

10. Sınır kapılarımızdan ülkemize giriş yapacak vatandaşlarımızdan;10.1 ­ Dünya Afiyet Örgütü veya ülkemizce acele başvuru formu onayı verilmiş aşılardan en düşük iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan asgari 14 gün geçtiğini ya da birincil PCR fazla test sonucunun 28. gününden açmak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğini belgeleyenler ile girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporunu veya girişten maksimum 48 saat önce yapılmış negatif seri antijen deneme sonucunu takdim edenlerin ülkemize girişlerine izin verilecektir.

10.2 ­ Madde 10.1’de belirtilen belge veya deneme sonuçlarını takdim edemeyen vatandaşlarımıza hudut kapılarında PCR testi uyguladıktan sonra ikametlerine gitmelerine izin verilecek ve test sonucu fazla çıkanların ikametlerinde izolasyona alınmaları sağlanacaktır.

10.3 ­ Bu şekilde ülkeye girişlerine müsade verilen vatandaşlarımız, kullanım esasları Sağlık Bakanlığınca belirlenecek şekilde varış noktalarında izolasyona alınacak ve olumsuz sonuçlu PCR deneme raporu takdim edene dek yalıtım sürdürülecektir. Yukarıda kayıtlı tedbire ilişkin Vali/Kaymakam ve Sınır Kapısı Mülki İdare Amirleri kadar sınır kapılarında görevli tüm ulus kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde ve ilgili öteki mevzuat hükümleri çerçevesinde zorunlu kararların alınması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda; Veri ve gereğini önemle talep ve rica ederim.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık