Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

İlk kere Brezilya’da görülen Covid-19’un gamma varyantına Rusya’da da rastlandı

2 gün önce
2 kez görüntülendi

İlk kere Brezilya’da görülen Covid-19’un gamma varyantına Rusya’da da rastlandı

Euronews’in haberine göre, Rus haber ajansı Interfax, EpiVacCorona anti-Covid aşısını geliştiren Vektor Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nin söz konusu gamma varyantını tespit ettiğini ve gelişmeyle ilgili tedbir aldığını aktardı.

Yetkililerin perşembe günü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya Federasyonu genelinde delta varyantı oldukça yaygınlaştı. hemen ülke sınırlarında bazı vakalarda yeni bir varyant olan gamma tespit edildi ve bu kişiler karantina altına alındı.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya merkezli kurum hem delta ve gamma varyantlarının “önemli tehlike” teşkil ettiğini belirterek, bu Covid-19 türlerinin daha hızlı yayıldığını ve vücutta oluşan antikorları hızla azalttığını belirtti.

Daha önce Sputnik V adlı Covid-19 aşısını geliştiren Vektor Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi, yapılan araştırmalar neticesinde İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da ortaya çıkan mutasyonlarına karşısında EpiVacCorona adlı aşıyı geliştirmişti.

Laf konusu aşının yeni tür gamma varyantına karşısında ne dek etkin olduğu, yapılacak testlerden daha sonra ortaya çıkacak.

Rusya’da günlük Covid-19 can kayıpları artmaya devam ediyor

Rusya’da son aylarda Covid-19 vaka ve ölümleri gitgide artarak artarken, yetkililer yeni vakalarının büyük bir kısmının öncelikle Hindistan’da görülen delta varyantı olduğunu belirtiyor. Rusya son 24 saat içerisinde ülke genelinde 24 bini aşkın yeni koronavirüs vakası açıklarken, takriben 800 birey salgın sebebiyle hayatını kaybetti.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık