Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

İngiltere’de Trump’ın koronavirüs tedavisinde kullandığı antikor kokteyline tasdik

4 hafta önce
7 kez görüntülendi

İngiltere’de Trump’ın koronavirüs tedavisinde kullandığı antikor kokteyline tasdik

İngiltere’nin Milli Afiyet Sistemi (NHS) gelecek haftadan itibaren kullanılmaya başlanacak yeni kovid-19 tedavisiyle ilgili flaş bir yorumlama yaptı.

Birleşmiş Krallık’taki hastanelerde önümüzdeki haftadan itibaren en tehlikeli grupta yer alan, bağışıklık sisteminde sorun olan ve daha önce hastalığı atlatmış veya aşılı olsa bile virüse aleyhinde savunmasız kalan kişiler için Ronapreve adı verilen bir Antikor kokteyli kullanılmaya başlanacak.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüse yakalandığını açıkladığında dünyanın bir numaralı gündem maddesi haline gelmişti. Haberin ardındaki hastaneye kaldırılan oysa kısa sürede taburcu olan Trump’ın Kovid-19 tedavisi ise en fazla merak edilen konulardan biri olmuştu.

Uzmanların yaptığı açıklamaya tarafından Trump’a uygulanan tedavinin dünyada eşi benzeri yoktu. İşte bu mucize tedavi artık İngiltere hastanelerinde de kullanılacak.

‘Hayat kurtarıcı’ olarak tanımlanan ilaçla ilgili olarak geçen ay yorumlama yapan İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid bunun Birleşik Krallık’ta onay bölge ve Kovid-19 için özel olarak geliştirilen ilk tedavi olduğunu söylemişti.

Afiyet ve Sosyal Bakım Bakanlığı dün yaptığı açıklamada bunun binlerce hastaya fayda sağlayacak bir tedavi olduğunu açıklarken tedavinin ilk etapta virüse aleyhinde antikor oluşturup bağışıklık tepkisi vermeyen kişiler için kullanılacağını belirtti.

İlaç, 50 yaş üzeri antikoru olmayan hastaların tedavisinde ve 12-49 yaş aralığındaki bağışıklık sorunu yaşayanlarda kullanılacak. Hükümet göre yapılan açıklamada ilaçtan yeterli miktarda satın alındığı ve ülke çapında uygun hastanelere yollanarak kullanımına gelecek hafta başlanacağı açıklandı.

Roche ve Regeneron kadar üretilen Ronapreve isimli ilaç bir antikor kokteyli. Denemeleri aşıların yaygın kullanımından ve varyantların ortaya çıkışından önce gerçekleştirilen ilaçta iki öbür monoklonal antikor bulunuyor. Türünde ilk olan ilaç bununla birlikte kovid-19 kaynaklı akut enfeksiyonların tedavisinde onaylama alarak kullanılacak ilk hap olma özelliğini taşıyor.

Monoklonal antikorlar insanlar kadar yapılmış ve bağışıklık sistemimizde doğal insan antikoru gibi davranarak fayda karşılayan antikorlar olarak biliniyor.

Artı kiloları, şeker ve kan basıncı gibi sıhhat problemleri olan ve koronavirüste risk grubunda bulunan Donald Trump’ın bu antikorları taşıyan kokteyl ile yapılan tedavisi az daha mucizevi bir tesir göstermiş ve Trump hastaneden kolaylıkla taburcu olmuştu. Bu sayede dünya genelinde adı duyulan tedavinin yaygın kullanımın çoğu hayat kurtarması ve Kovid-19 tedavisinde çığır açması bekleniyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık