Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

İstanbul’a ‘süper hücre’ uyarısı

3 hafta önce
5 kez görüntülendi

İstanbul’a ‘süper hücre’ uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün günlük hava tahmin raporuna tarafından yurdun kuzey, iç ve batı kesimleri ile Doğu Akdeniz’in parçalı ve yer yer fazla bulutlu olması öngörülüyor.

Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Eskişehir, Ankara, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinde aralıklı sağanak ve gök şamatacı sağanak etkili olacak.

Yağışlar sabah saatlerinden itibaren İstanbul ile zamanla Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Zonguldak, Düzce, Bolu ve Kütahya’da kuvvetli düşecek.

Özellikle İstanbul’un Anadolu Yakası ve Boğaz çevrelerinde yağışların artan bir şekilde artması bekleniyor. Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Düzce çevrelerinde de yer yer çok kuvvetli yağışların etkisini gösterebileceği varsayım ediliyor.

Sıcaklıkların Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi ve Batı Karadeniz’de mevsim normallerinin altında, öteki yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

Yetkililer su baskını, şimşek, ulaşımda aksamalar, yağış anında adaleli rüzgar gibi olumsuzluklara karşısında tedbirli ve dikkatli olunması için uyardı.

TRT Haber’e konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Demirhan, hem “turuncu alarm”ın keza de “süper gözenekli olan”nin ne çağırmak olduğunu anlattı. Demirhan, özellikle “süper hücre” ihtimalini değerlendirerek, hortum ve batmış ihtimaline dikkat çekti.

SÜPER HÜCRELI NEDİR?

“Süper hücre, yukarı seviyede fazla soğuk bir hava varsa ve bu çok soğuk hava, biz buna oluk diyoruz, oradaki çevresine kadar daha alçak bir basıncın bizim bölgemize dürüst hareket etmesiyle birlikte o bölge soğumaya başlar ve yer seviyesindeki bu sıcak, ıslak hava da o soğumanın etkisiyle daha süratli bir şekilde… Normalde zaten yer seviyesindeki sıcak ve ıslak hava yukarı dürüst çıkar ama eğer yukarı seviyede soğuk bir hava varsa, alçak, çevresine tarafından alt bir basınç varsa eğer bunun etkisiyle daha zinde bir şekilde yukarıya doğru çıkar. Ve yukarıya çıkmasıyla birlikte bizim kümülanümbüs dediğimiz fazla enerjik büyük bulutların oluşmasına sebep olur. Bunlar yer seviyesinden başlar, yaklaşık 10 kilometreye değin uzanabilir bu bulutlar. İşte bu bulutlar o çok kaslı yağışların oluşmasına neden olan bulutlardır. Bunlar aynı zamanda çok yöresel oluşabilir ve hortumlara da sebep olabilir. Bunların çok güçlü olanlarına biz süper hücre diyoruz.

Burada süper gözenekli olan gelişecek mi bundan bütün belirli değilim. Çünkü şöyle bir şey; evet çok kuvvetli bir sistem var derhal. Bunun sebebi de yukarı seviyede takriben 5 bin metre civarlarında bir soğuk havanın, bir oluk dediğimiz bizim bir hain basıncın etkisi altındayız.

HORTUM OLABİLİR, DOLUYA DÖNÜŞEBİLİR

Ve bu alçak basınç yer seviyesindeki o nemli ve sıcak havanın daha süratli bir şekilde yukarıya içten hareket etmesini sağlıyor ve yukarı dürüst hareket eden nemli ve sıcak hava orada yoğuşup kuvvetli yağışlar oluşturuyor. Bunun sebebi en ince ayrıntısına kadar meteorolojik şimdi. Eğer tabii bu biraz daha güçlenirse bir süper hücreye dönüşebilir. Bir hortum olayına da dönüşebilir bir takım bölgelerde ve doluya da sebep olabilir. Özelikle kıyı şeridinde yani Kırklareli’nden başlayıp Bartın’a kadar olan kıyı şeridinde anafor ihtimali olabilir natürel fakat buna emrindeki olarak. Ve kayıtlı bölgelerde de yine batmış ihtimali de ortaya çıkabilir.

Bunlar konusunda net konuşamıyoruz çünkü doymuş ve hortum olayları bölgesel ve fazla ani olarak artan olaylardır. Onun için tedbiri elden bırakmamak zorunlu lakin nerde ne zaman oluşur onunla ilgili de net bir bilgi ne yazık oysa elimizde olamıyor defalarca. Tahmini zorlama bir durum çünkü ve bu fazla adaleli yağışlara da sebep olacak. Zaten turuncu alarm olmasının sebebi de o. Yani turuncu alarm evet güvenli olmayan çağırmak fakat bir yana da sık rastlanmayan anlamına da kazanç. Yani bu yağış bizim daima gördüğümüz yağışlardan olmayabilir.

ORMAN YANGINLARINA DİKKAT

Çok kaslı, onlardan çok daha kuvvetli olabilir. Su baskınlarına sellere, heyelana da sebep olabilir, özellikle Karadeniz bölgesinde. Çünkü Doğu Karadeniz’de de adaleli yağış bekleniyor. Orta Karadeniz’de pek değil. Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde bekleniyor ama bu bölgelerde eğimli araziler çok artı. Batı Karadeniz’de de yine eğimli arazi çok var ve buna ast olarak, arazinin eğimine ast olarak heyelan görülebilir, can kayıpları olabilir. dikkatli olmak zorunlu ve bunun yanı sıra bu olay yukarı seviyedeki soğuk hava bununla birlikte çok adaleli. Elektrik akımından kaynaklı yıldırım ve bulut içindeki elektrik akımı kaynaklı şimşek ve şimşek olaylarıyla karşılaşabiliriz. Orman yangınları özellikle İç Anadolu bölgesinde, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzey kesimlerinde, daha kuru olan bölgelerde… Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda da yağış bekleniyor. Bu bölgelerde de tekrar şimşek ihtimali ortaya çıkarsa eğer kuru olan bu bölgelerde yıldırımla beraber orman yangınları da ortaya çıkabilir.

“ELEKTRİK ARIZALARI ÇIKABİLİR”

Ve sadece orman yangını değil bizim evlerimizde, Trakya, Marmara, Ege’nin kuzey kesimlerinde olan tüm evlerde, Karadeniz’deki bütün evlerde tekrar elektrik ile ilgili arızalar çıkabilir. Bunlara dikkat etmek gerekli. Ve bu sel suları tabii çok güvenli olmayan. Su Baskını suları… İnsanlar fazla sıcak havalardan çıktı ve denizi özlediler, havuzda yüzmeyi özlediler ve büyükler olsun çocuklar olsun bu su baskını sularında yıkanıyorlar. Bunu kuşkusuz yapmamak zorunlu. Her şeyden önce bakteri var bunların içinde. Pak yok bu sular kirlilik içeriyor ve bunun yanı sıra tabii elektrik akımı da olabilir.

“ÇOCUKLARI İÇ MEKANLARDA YAKALAMAK GEREKİYOR”

Ve bizler yetişkinler ayak bileğimize kadar gelen suyun içinde bile boğulma ihtimalimiz varken çocuklar bundan fazla daha pozitif etkilenirler. böylece çocukları mutlaka iç mekanlarda tutmak zorunlu. Sulara maruz kalmamalarını temin etmek gerekli ve yetişkinlerin de tedbirli olmaları gerekli ve örneğin meslek yerine gidecek olanlar var geçen yıllarda otobanda su baskını sularıyla aleyhinde karşıya kalmıştık. Tekrar böyle bir olayla karşılaşılabilir. Otobanların bilhassa çukur alanlarında böyle şeyler olabilir. Bunlara dikkat etmek zorunlu.”

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık