Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

İstanbul’da sivrisinek haritası çıkarıldı: En çok ürediği noktalar tespit edildi

2 hafta önce
3 kez görüntülendi

İstanbul’da sivrisinek haritası çıkarıldı: En çok ürediği noktalar tespit edildi

Dünyada ve Türkiye’de güvenli olmayan boyutlara ulaşan ve İstanbul’da sayıları artan Asya Kaplan Sivrisineği’ne aleyhinde alınabilecek önlemler Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Afiyet ve Teknoloji Üniversitesi  İşbirliği ile gerçekleştirilen kongrede ele alınıyor. Yerli ve tanıdık olmayan fazla sayıda bilim insanının katılımıyla düzenlenen “İstilacı Sivrisinekler Kongresi” nde İstanbul’un sivrisinek haritası açıklandı.

193 BİN AKTİF ÜREME ALANI VAR 

İBB Vektörlerle Çaba Otomasyonu verilerine tarafından İstanbul’da saptama edilen 193 bin faal sivrisinek üreme alanı var. En fazla sivrisinek görülen ilçeler ise Beykoz, Sarıyer, Silivri Çatalca, Büyükçekmece, Şile, Ümraniye ilçeleri. Yine en fazla sivrisinek üremesine faktör alanlar ise durgun sular, çiçek saksılarının altına konulan suluklar, atık vasıta lastikleri, mezarlarda yer alan kuş sulukları ve süs havuzları olarak sıralanıyor. “İstilacı Sivrisinekler Kongresi”nde verileri paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afiyet Daire Başkanı Bilirkişi Hekim Önder Yüksel Eryiğit,” Bizim acilen reel olarak tespit ettiğimiz kaynak sayısı  takriben 193 bin. Daha çok üreme kaynaklarımız  kırsal diye ifade ettiğimiz, yani kendi alanında kırsalı olan ilçelerde üreme kaynakları daha çok fazla. İsim olarak bunu telaffuz etmek icabında Sarıyer, Beykoz, Ümraniye, Şile, Çatalca,Silivri, Büyükçekmece biçiminde söyleyebiliriz. Buralardaki üreme kaynakları yılın 12 ayı ve haftalık şekilde haftalık periyotlarla teftiş ediliyor. Eğer bu alanlarda larva görülürse biyolojik faaliyet testleri üretilmiş ilaçlarla ilaçlama yapılmakta” dedi.

“ALANLARIN YÜZDE 80’İNİ İNSAN ELİYLE OLUŞUYOR”

Eryiğit,” Sakin su diye deyiş ettiğimiz alanların hepsi üreme kaynağı diyebiliriz ve maalesef bu üreme kaynağı olarak bahsettiğimiz alanların yüzde 80’ini insan eliyle oluşturulan alanlardır. Evimizdeki balkonumuzdaki çiçeklerin altındaki suluklar uygun sıcaklıkta üç günde, dört beş günde üreme kaynağı haline gelebilirler. Bu yüzden bilhassa yaz aylarında sık periyotlarla maksimum beş jurnal periyotlarla değiştirilmesi gerekir. Bahçe içerisinde kontrol dışı bırakılmış süs havuzları, ikinci el lastikler, evin bahçesinde bırakılmış ikinci el lastikler. Yağmur sularıyla lastiklerin içerisinde kalan su birikintileri müthiş bir sivrisinek üreme alanı” diye konuştu. İkinci el lastiklerin depolanması ve saklanmasıyla ilgili hukuki düzenleme yapılmasını gerektiğini belirtti.

MEZARLIKLARA DİKKAT ÇEKTİ 

İstanbul’da geniş bir alanı kaplayan mezarlıklara da dikkat çeken Eryiğit,” Mezarlıklarda kuşlar su içsin diye suluklar vardır. Yine yerinde sıcaklıkta, uygun ortamda bu sulukların içerisindeki sular, durgun sular çok kısa süre içerisinde üreme kaynağı haline gelirler. Biz oralara karşın de çalışmalara geçen  sene başladık. Ekiplerimiz belirli periyotlarda oralarda larva üreyip üremediğini denetleme ediyorlar” dedi.

KAYNAK: DHA
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık