Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

İstanbul’un biyoloji ile ilgili ritmi bozuldu: 4 ila 6 derece daha pozitif ısınacak

5 ay önce
41 kez görüntülendi

İstanbul’un biyoloji ile ilgili ritmi bozuldu: 4 ila 6 derece daha pozitif ısınacak

Türkiye daha önce yaşamadığı dek sıcak bir aralık ayını geride bırakırken benzer ağacın yarısında yapraklar dökülmemiş, diğer yarısında çiçekler açmış durumda. Uzmanlar, “İstanbul’un biyolojik ritmi bozuldu. Betonlaşma sonucu İstanbul 4 derece ısınacak, Taksim’de bu 2 derece daha fazla olacak” diyor.

Avrupa Birliği’nin yeryüzü çözümleme programı Copernicus bu sene kasım ayının dünya tarihindeki en sıcak kasım ayı olarak tarihe geçtiğini açıklamıştı. Aynı beklenti aralık ayı için de geçerli. Bırakın mevsim normallerini yaşamayı aralık ayında güneşsiz geçen gün az daha değil. Bu bununla birlikte kentlerde ve doğada da ayrı etkilere niçin oldu.

Tek ağaç iki mevsim

Özgürlük gazetesinden Emre Eser’in haberine kadar en çarpıcı örnek ise İstanbul’un göbeğinde aralık ayının son haftasında çiçek açan ağaçlar. Harbiye’de, Kuruçeşme’de, Bayrampaşa’da ağaçlar daha geçen senenin yapraklarını dökmeden çiçek açmış durumda. O Kadar ama aynı ağacın bir tarafında daha güz bile gerektiği gibi yaşanmadığı için dökülmemiş yapraklar diğer tarafında ise sıcak geçen aralık ayı yüzünden ilkbahar moduna girip çiçek açan dallar var.

‘Artık tropikal iklime geçtiğimizin göstergesi’

Haberde görüşlerine yer bahşedilen Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Klimatolog ve Meteorolog Prof. Dr. Murat Türkeş, artık iklim değişikliğinin ve tropikal iklim rejiminin net sonuçlarını yaşamaya başladığımızı söyledi.

Türkeş, “Daha önce şubat başında ağaçlar çiçek açtığında durum değişiyor diyorduk. Fakat aralıkta yaşanması bundan böyle tropikal iklime geçtiğimizin göstergesi. Bunu Ankara ve Çanakkale’de de görmüştük. Artan sıcaklıklar İstanbul’da da biyolojik ritmi ve fenolojiyi bozdu. Ne güz ne de ilkbahar yaşanıyor. Ekosistem için negatif. Bundan daha sonra tarımdaki tehlikeye odaklanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Taksim daha sıcak olacak

İstanbul Üniversitesi Ormancılık Fakültesi’nden Prof. Dr. Doğanay Tolunay ise “Bu kadar yapılaşma ve ormansızlaşma olursa diğer bir netice beklemek de hatalı olur. Ağaçların çiçek açması ve Boğaz’dan geçen kuşlar tümü sıcaklık artışının sonucu. İstanbul yüzyıl sonunda 4 derece ısınacak. Taksim gibi kentsel ısı adası etkisinin artı olduğu alanlarda bu yükselme 2 derece daha fazla olacak” dedi.

‘Buzulların erimesine bakmamıza gerek değil bundan böyle’

Yaşananların tek sebebinin yüksek seyreden sıcaklıklar olduğunu anlatan Prof. Dr. Doğanay Tolunay, “Orman ekosisteminde ağaçlar, sıcaklıklar 10 dereceyi aştığında çiçek açmaya başlar, 10 derecenin altına düştüğünde ise yaprak döker. Aralık ayında ağaçların çiçek açması hiç olağan değil. Buzulların erimesine bakmamıza gerek yok bundan böyle sokağımızda bunları görüyoruz. İklim değişikliğinin bütün ortasındayız” diye konuştu.

‘Kuraklık bundan böyle bambaşka bir boyuta geldi’

Prof. Dr. Tolunay, “Türkiye’de iklim rejimi değişti. Bunun etkilerini ekonomide, tarımda, sanayide ve turizmde de göreceğiz. Acil düzen planları yapmamız önlemler almamız koşul. Artık farklı bir iklime daha tropikal bir iklime geçtik diyebiliriz. Subtropikale yakın. Uzun süreli yağışsız ve uzun süreli şiddetli yağışların olduğu zamanlara geçiyoruz. Kuraklık bundan böyle farklı bir boyuta geldi” dedi.

İstanbul aralık ayı sıcaklık verileri (1929-2019)

Sıradan sıcaklık: 8.2

Ortalama en yüksek sıcaklık: 11.2

Ortalama en düşük sıcaklık: 5.2

Ortalama yağışlı gün sayısı: 14.5

Ortalama güneşli saat: 2.5

Reklam

İstanbul’un biyoloji ile ilgili ritmi bozuldu: 4 ila 6 derece daha pozitif ısınacak Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık