Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

İzmir’de kurbanlık pazarının en büyüğü ‘Paşa’, 28 bin lira

2 hafta önce
9 kez görüntülendi

İzmir’de kurbanlık pazarının en büyüğü ‘Paşa’, 28 bin lira

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla İzmir’de kurulan hayvan pazarlarına, bilhassa doğu illerinden kurbanlıklar getirildi. Dişi sığırlar 8 bin liradan başlayarak 12 bin liraya dek, boğalar  ise ortalama 11 ila 23 bin lira aralarında tip buluyor. Küçükbaş hayvanlar da 2 bin ila 3 bin 500 lira aralarında satılıyor. Pazarların gözdeleri 1 tonu aşan boğalar  ise 26 bin lira üstü fiyatlara kurbanlık oluyor. Bazı satıcılar, fiyatların geçen yılla benzer olduğunu ifade ederken, bazıları da 10 jurnal sürede hayvanlarının yarısını sattıklarını belirttiler. Pazarlarda polis ekipleri asayişi sağlarken, zabıta ekipleri de kontrollerini sürdürüyor.

ŞAMPİYON ‘PAŞA’ CÜSSESİYLE DİKKAT ÇEKTİ

Buca’nın Kaynaklar ilçesinde kurulan pazara Erzurum’dan kurbanlıklarını getiren  Aydınlatılmış Toker’in (30) 1030 kilo ağırlığındaki ‘Paşa’ isimli boğası  ise cüssesiyle uyarı çekiyor. Toker, “Bu senenin şampiyonunu, Erzurum’dan özel seçerek biz getirdik. 1030 kilo ağırlığında. İsmi ‘Paşa’. ‘Paşa’ya alaka var. Fiyatı 28 bin lira” dedi. Hayvan alırken uyarı edilmesi gerekenleri de anlatan Toker, “3 yaşını tamamlamasına dikkat edilmeli. Yarası bulunmamalı ve boynuzu kırık olmamalı. Tarım ve Orman Bakanlığı göre bahşedilen küpe numaraları olmalı” dedi.

SATIŞLAR MEMNUNİYET YARATTI

Ardahan’dan pazara hayvan getiren Suat Altun (45), “Talep iyi. Geçen yıla kadar fiyatlar benzer. Geçen sene 16 bin liraya sattığımız hayvan, bu sene da 16 bin lira. Hisseler 2 bin 500 ila 3 bin arasında” dedi. Erzurum’dan gelen kurbanlık satıcısı Hasan Küçükdoğu (30), “Biz geleli 12 gün oldu. 25 büyükbaş getirdik. Son 2 hayvanım kaldı. Pazarın genel durumu iyi. İnsanları eğlence ediyoruz, bir lahza önce gelsinler kurbanlıklarını alsınlar” dedi. Kars’tan gelen kurbanlık satıcısı Ekrem Kızıltepe (52), “35 hayvan getirdim. 17 hayvan kaldı. 10 günde yarıya indi. Pazarın genelinde koşul benzer. Kadınsı sığırlar 8 bin liradan başlıyor, 12 bin liraya dek çıkıyor. Boğalar 11-12 bin liradan başlıyor 22-23 bin liraya dek çıkıyor. Küçükbaşlarda aşağı yukarı 2 bin- 3 bin 500 arası değişiyor” dedi.

GELENEKSEL PAZARLIK YAPILMAYA BAŞLADI

Pazara kurbanlık almaya gelen Adem Güngör (32), “Hayvanımızı aldık. Allah nasip ederse bayramın 1’inci günü kesimimizi yaptıracağız” dedi. Kurbanlık alan vatandaşlardan Hayrettin Sayar (33), “Geldik pazara geziyoruz. Aldık hayvanımızı. Bizim için önemli olan 24 ayı geçmiş olması. 2 dişinin de kapak atması lazım. Kurban olacak hayvanın bütün olması lüzumlu. Boynuzunun kırık, kuyruğunun ise indirimli olmaması lüzumlu” dedi.

bu arada alıcı ve satıcılar arasında pandemi sebebiyle yapılamayan geleneksel pazarlıklar da her yerde yapılmaya başlandı.  

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık