Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Japonya’da Kovid-19’a karşı 3. doz aşı gündemde

5 gün önce
4 kez görüntülendi

Japonya’da Kovid-19’a karşı 3. doz aşı gündemde

Kyodo ajansının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine kadar, Kovid-19 Danışma Heyeti, salgının varyantlarıyla mücadelede sene sonuna kadar 3. doz aşının vurulması planını ele alıyor.

Heyet, ikinci dozdan altı ay daha sonra Kovid-19’a karşı üretilen antikorun düştüğü ve Japonya’da etkisini belirten Delta dahil değişik varyantlara aleyhinde aşının etkisini kaybettiğini dikkate aldı.

Aşı üretici firmaların 3. dozun gerekliliğine yönelik çağrıları üstüne heyetin, hevesli kişilere sene sonuna değin bu dozun vurulması için planlamayı uygulamaya alacağı bildirildi.

öte yandan heyetin, ülke içinde uygulanan Pfizer, Moderna ve AstraZeneca dozlarının karıştırılması ihtimalini de ele alacağı kaydedildi.

Kovid-19 Aşılarından Sorumluluk Sahibi Kabine Üyesi ve Reform Bakanı Kono Taro aşılamanın hızlandırılması için “çapraz doz” uygulamasını ele alacaklarını geçen ay söylemişti.

Japonya hükümetinin, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) “artan ülkelere aşı tedarikinin sağlanması için 3. doz uygulamasının sene sonuna değin bekletmelerini” kapsayan gelişmiş ülkelere karşın çağrısı sonrası, 3. doz planını aralık sonuna erteleyebileceği kaydedildi.​​​​​​​

Kovid-19 Tedbirlerinden Sorumlu Kabine Üyesi Nişimura Yasutoşi, Japonya nüfusunun yarısının Kovid-19’a karşı çift doz aşılandığını açıklamıştı.

Hükümet, istekli şahısların çift doz aşılanmasını kasım ayı başına dek tamamlamayı hedefliyor.

126 milyon nüfuslu Japonya’da, Kovid-19’a aleyhinde aşı kampanyası Şubat 2021’de başlamıştı.

KAYNAK: AA
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık