Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Kahvehaneciler: Hakkımızı nasıl helal edelim, açız!

5 ay önce
32 kez görüntülendi

Kahvehaneciler: Hakkımızı nasıl helal edelim, açız!

Ankara Kahveciler ve Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz” sözlerine cevap verdi. Güven,, “Mağdur olan esnaftan helallik istiyorsunuz. Biz nasıl helal edelim, açız, 14 aydır perişanız”dedi.

Erdoğan, cuma günü AKP teşkilatlarıyla video konferans yöntemiyle yaptığı bayramlaşmada, salgın sürecinde can sıkıntısı yaşayan esnaftan, yurttaşlardan helallik istedi. Muhalefet, helalleşmenin sandıkta olacağını belirterek Erdoğan’a erken seçim çağrısı yaptı.

Salgında hesaplı can sıkıntısı yaşayan ve işletmelerini 14 aydır açamayan kahveci esnafı da çağrıya cevap verdi. Ankara Kahveciler ve Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, Erdoğan’ın “helallik istemesini” Anka’ya değerlendirdi.

“ESNAF PERİŞAN OLDU”

Tam kapanma sürecine ilişkin Güven, “Tam kapanma’ dediler ama bütün kapanma değildi. Ne yazık ki kahveci esnafı, bütün esnaf ve zanaatkar son derece perişan oldu. Bu ikinci Ramazan Bayramı’nda 14 aydır kapalı olan kahveci esnafı ve tüm esnaf ve zanaatkar fazla mağdur oldu” dedi.

“KAHVEHANELER AÇILACAK MI, BİLMİYORUZ”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Güven, bütün kapanma sürecinin 17 Mayıs Pazartesi günü biteceğini hatırlatarak, “Göndermiş olduğunuz genelge, Pazar günü 17:00’de sona eriyor. Bizim kahvehaneler, misafir etme sektörü, kafeler açılacak mı, açılmayacak mıyız? Ben oda başkanıyım, bilmiyoruz. Ne eyvah fakat federasyon başkanı bilmiyor. TESK başkanı bilmiyor, halkımız bilmiyor. Son derece hatalı genelgelerle bizi de, kendinizi de mağdur ediyorsunuz” diye konuştu.

“500 TL KİRA YARDIMI YAPTINIZ, ONU DA BAYRAMDAN ÖNCE BİLE YATIRMADINIZ”

Güven, hem Pazartesi günü yapılacak Kabine Toplantısı öncesi, kahvehanelerin, işletmelerin açılmasını istedi. Bir kereye özgü, 1000 TL destek verildiğini anımsatan Güven, “500 TL de kira yardımı yaptınız. Onu da bayramdan önce bile yatırmadınız. Bu kahveci esnafı, acaba bayramda evine şeker alabildi mi, çocuğuna harçlık verebildi mi? Bu bayramımız bizim buruk geçti. Sayın Cumhurbaşkanım, bundan böyle bıçak kemiğe dayandı, bizim kahvehaneleri açın. Evimize ekmek parası götürelim” dedi.

“HAKLARIMIZI HELAL ETMİYORUZ”

Erdoğan’ın “Sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz” sözlerine ilişkin ise Güven, şu değerlendirmeyi yaptı: “Mağdur olan esnaftan helallik istiyorsunuz. Biz nasıl helal edelim, açız, 14 aydır perişanız. Niçin bizim sesimizi duymadınız. 14 aydır Ankara’nın göbeğinde bir sivil toplum örgütü başkanı İsa Güven konuşuyor. Hadi siz duymadınız da, sizin il başkanınız da mı duymadı? Milletvekilleriniz de mi duymadı? Külliyedeki ırk da mı bizi duymadı? Yazıktır, günahtır. Bizden helallik istiyorsunuz. Bu esnaf ve zanaatkar size 19 sene oy verdi, fakat ne yazık ama 14 ay bizi yöneticilik edemediniz, haklarımızı helal etmiyoruz.”

Reklam

Kahvehaneciler: Hakkımızı nasıl helal edelim, açız! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık