Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

Kayıplardan bu bayramda da haber değil

2 gün önce
4 kez görüntülendi

Kayıplardan bu bayramda da haber değil

Uyruk’ten Çiğdem Yılmaz’ın haberine kadar; “Bizim evimizde artık bayram yok, düğün yok, bizim soframızda sevinç refah değil” diyen aileler, kayıplarının bulunmasını istiyor. Tunceli’de 5 Ocak 2020’de kaybolan üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan (21) 563 gündür, Şırnak’ta 11 Ocak 2020’de kaybolan Hurmüz Diril’den (72) 557 gündür ve Silivri Hapishane’ndeki oğlunu görmek için 24 Ocak 2020’de Batman’dan İstanbul’a gelen Mehmet Bal’dan (59) 544 gündür haber alınamıyor. Ayladır akıbetleri meçhul kayıpların üzerinden 4 bayram geçti. Dört bayramdır, bayram kutlayamayan o aileler Milliyet’e konuştu.

 
BAKANLA GÖRÜŞECEKLER

Kız kardeşi kaybolduğu günden beri her gün “Gülistan Doku Nerede” diye soran ablası Aygül Doku, bayram sonrası Adalet Bakanı ile bir görüşeceklerini söyleyerek, “Eğer benim kız kardeşim yaşıyorsa benim kız kardeşim nerede? Benim kız kardeşim öldürüldüyse bedeni ve katilleri nerede? İntihar ettiyse niçin o suda kardeşim çıkmadı? Ailece birbirimizin yüzüne ağlamamak için bakmıyoruz, güçlü durmaya çalışıyoruz. Acımızı bile yaşayamıyoruz” dedi.

‘KATİLLER BULUNMALI’

İstanbul Keldani Kilisesi Papazı Remzi Diril’in Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine yan Kovankaya köyünde yaşamış babası Hurmüz Diril (72) ve annesi Şimuni Diril (65), 11 Ocak 2020’de kayboldu. Şimuni Diril’in cansız bedenini çocukları 20 Mart 2020’de köye 2 kilometre uzaklıkta buldu. Cenazesi de 26 Mart’ta İstanbul’daki Latin Mezarlığı’nda toprağa verildi. 11 Ocak’ta kaybolan Hurmüz Diril’den ise 557 gündür haber yok. Ailesi, Hurmüz Diril’in akıbetinin bir lahza önce aydınlatılmasını istiyor. Çiftin oğlu Remzi Diril, “Bizim birincil günden beri tek istediğimiz bu olayın aydınlanması ve katillerin bulunması. Konuyla iki hafta önce adap tanıklarından biri gözaltına alındı ve tutuklandı. Biz bir lahza önce iddianamenin hazırlanmasını istiyoruz. Ama bu şekilde babamızın akıbetini öğrenebiliriz. Babamın akıbetinin üzerinden 2 Paskalya Bayramı, 2 Noel Bayramı geçti. Bu bayramlarda bir tarafımız defalarca beceriksiz” diye konuştu.   

 
‘UMUDUMUZ KALMADI’

Silivri Hapishane’ndeki oğlunu gezmek amacıyla 24 Ocak’ta Batman’dan İstanbul’a gelen 58 yaşındaki Mehmet Bal’dan da ailesi tam 544 gündür haber alamıyor. Bal’ın son olarak Eminönü İskelesi’nden Kadıköy vapuruna bindiği anlara dair Mobese kayıtlarına ulaşıldı. Oysa Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran ailenin tüm çabalarına rağmen Bal bulunamadı. Kaçırıldığına, zor kullanarak alıkonulduğuna ya da öldürülmüş olabileceğine dair herhangi bir delile rastlanılmadığı için dosya kapatıldı. Bal’ın oğlu Nihat Bal, “4’üncü bayramı geride bıraktık ve 4 bayramdır babamızdan haber bekliyoruz oysa bundan böyle umudumuz kalmadı. İstanbul gibi bitmiş kameraların yer aldığı bir ilde babam yer yarıldı da içine mi girdi? Elimiz kolumuz ast, bir şey yapamıyoruz. Babamın akıbeti belirlenmiş olursa o zaman biz bayramı yaşarız” ifadelerini kullandı.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık