Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Konut sahipleri ‘yuh artık’ dedirtti! Fiyatları yükselttikleri yetmedi kurul istiyorlar

6 gün önce
2 kez görüntülendi

Konut sahipleri ‘yuh artık’ dedirtti! Fiyatları yükselttikleri yetmedi kurul istiyorlar

Pandemi sonrası üniversitelerde yeni akademik yılda eğitimlerin yüz yüze yapılacağının açıklamasıyla Düzce Üniversitesi çevresindeki konutlarda kira fiyatları 3-4 kat arttı. Düzce Emlakçılar Derneği kira fiyatlarının fazla artışındaki sebepleri araştırırken, ev sahiplerinin emlakçı oyununu da ortaya çıkardı. Yapılan tespitlerde konut sahiplerinin kendi numaralarının da üstünde bulunduğu emlakçı afişleri bastırıp kendi evlerine astıkları, bu yolla evi yetişmek isteyen öğrenci ve ailelerinden bir kira peşin, bir kira depozito ve bir kira bedeli de emlakçı komisyonu istek ettikleri öğrenildi.

FIRSAT TİCARETİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Düzce Emlakçılar Derneği Başkanı Ömer Kaya, “Yasakların kalkmasıyla birlikte evlere olan talep arttı. Talebin artmasıyla fırsat ticareti ortaya çıktı. Ev sahipleri kiracılarının tahliyesini ya da kiralarını arttırmasını talep ediyor. Son dönemlerde bize gelen şikayetler doğrultusunda biz de çalışmamızı başlattık. Fazla korkunç tespitlerle karşılaştık. Üniversitelerde yüz yüze eğitimler başlıyor. Düzce Üniversite çevresinde de üniversite öğrencilerine yönelik konut projeleri var. Yurtlar var, ama yurt kapasitesi yetmediği için öğrenciler apart, 1+1 veya stüdyo daire tutmaya çalışıyor. Bu aşamada o projelerde daire alan ev sahipleri var. Kendilerini emlakçı olarak tanıtıyorlar. Yaptıkları kiralamadan komite da talep ediyorlar. Bazıları 4-5 ay karşılığında kira istek ediyor. Bunlar hukuki değil, kapıcı, inşaatçı, bakkal sahibi emlakçı olmuş. Kendi dairelerine emlakçı yazmışlar” dedi.

“GEREKLİ İŞLEMLERİN UYGULANMASINI İSTEYECEĞİZ’

Yapılan tespit sonrası hazırlanan raporu Ticaret İl Müdürlüğü ve gerekli kurumlara ileteceklerini gösteren Kaya, “5 Haziran 2018 tarihinde meydana çıkan Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği bu herif şeyleri ortadan kaldırdı. Artık lisans olması zorunluluğu getirdi. Yetki belgesi olmayan hiç kimsenin kiralama veya satmak yapamayacağı açık açık belirtilmiş. Biz Düzce Emlakçılar Derneği olarak tespitlerimizi yaptık. Önümüzdeki günlerde Ticaret İl Müdürlüğü ve gerekli birimlere çalışmalarımızı rapor halinde teslim edeceğiz. Denetimlerin daha sık yapılmasını ve zorunlu işlemlerin uygulanmasını isteyeceğiz. Çünkü komite karşılığında bir fatura kesilir. Faturanın üstünde emlakçı yazacaktır. Bunun KDV’si alınıp devlete ücret ödenir. Devletimizin de bu sayede büyük kayıpları oluyor. Vergi kaçırıldığı gibi birey kendi malından komisyon talep ediyor. Depozito bedeli ise bir kirayı geçmez, o da bankada teminatta kalır. Konut sahibi kira depozitosunu kullanamaz. Kullanırsa geri vermek zorunda. Şimdi ise ahali jurnal para ihtiyaçlarına kadar kiralamalardan depozito istiyorlar. İki kira peşin, iki depozito, bir emlakçı bedeli gibi 10 liraya basılan afişlerle ürünlerini pazarlıyorlar” diye konuştu.

KAYNAK: HÜRRİYET
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık