Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Kredi kartı ile kurbanlık alınır mı? Kredi kartı ile kurban kesmek caiz mi?

3 hafta önce
10 kez görüntülendi

Kredi kartı ile kurbanlık alınır mı? Kredi kartı ile kurban kesmek caiz mi?

Bayram öncesi kurbanlık hayvanı kredi kartı ile almak isteyenler bu konuda ilişkin detayları araştırmayı sürdürüyorlar. Peki, kurbanlık alımında kredi kartı kullanmak caiz mi?

KREDİ KARTI İLE KURBANLIK ALINIR MI, CAİZ Mİ?

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, “Kurban kesecek kişinin faize girmemek şartıyla kredi kartıyla ödeme yapması kurbanda bir sorun teşkil etmez.” dedi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurban kesmenin Müslümanlar için önemli bir ibadet olduğunu hatırlattı.

Yılmaz, Müslümanların 14 asırdır kurban ibadetini ihmal etmemeye özen gösterdiğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Durumu iyi olan Müslümanlar kurban kesmekle mükelleftir. Zengin, varlıklı Müslümanlar bayan ya da erkek fark etmeksizin kurban keserler. Tabii kurbanın beyhude kesilmesi de mümkündür. Yani mükellef olmadığı halde imkanı olup kesmek isteyen kişilerin kurban kesmesinde bir sakınca yoktur.”

Bazı kişilerin kredi kartıyla kurbanlık alarak kestiğini vurgulayan Yılmaz, “Kurban kesecek kişinin faize girmemek şartıyla kredi kartıyla ödeme yapması kurbanda bir sorun teşkil etmez.” ifadesini kullandı.

KURBAN ETİ NASIL DAĞITILMALI?

Kurban eti dağıtılırken 3’e ayrılmasının kayda değer olduğunun altını çizen Yılmaz, şunları anlattı:

“Kurban etinin üçte birinin hane halkına, üçte birinin fakirlere, geri kalan üçte birinin de benzeşen-dosta dağıtılması uygundur. Keza gayrimüslimlere kurban eti dağıtılmasında mahsur yoktur. Hatta ara sıra gayrimüslimlere kurban eti verilmesinin, kalplerinin İslam’a yakınlaşmasına vesile olduğu görülmektedir.”

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık