Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Kuraklık hayvanlardaki verimi düşüyor

1 hafta önce
3 kez görüntülendi

Kuraklık hayvanlardaki verimi düşüyor

Türkiye’nin en fazla otlak alanına sahip illerinden Erzurum’da, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı 2021 nisan, mayıs, haziran verilerine tarafından doğaüstü kuraklık yaşandı. Koyun ve keçi yetiştirmek için Iğdır, Muş, Bingöl ve Şanlıurfa gibi illerden gelen göçerler, bu yıl beklenen yağış miktarı düşmediği için yeterince otlayamayan hayvanlarındaki süt veriminin düştüğünü söyledi. Atatürk Üniversitesi Yiyecek ve Hayvancılık Merkezi Müdürü Doç. Dr. Okan Demir, “Meteoroloji uzmanlarının ifadelerine göre 2020-2021 yıllarında son 40 yılın en verimsiz mevsimi yaşanıyor. Üç cins kuraklıktan laf edebiliriz. Meteorolojik, hidrolojik ve tarımsal kuraklık iç içe geçmiş kavramlardır. Meteorolojik kurallık her yıl ya da uzun yıllar düşen yağış miktarının düşmemesidir. Hidrolojik kuraklık meteorolojik kuraklığı da kapsayan geniş bir kavramdır. Yer altı su kaynakları ve nehirlerin debilerinde uzun yıllar boyunca oluşan düşmeleri açıklama eder. yıllardan beri kaynayan gözelerin debilerinde düşmeler ya da tamamen kapanmalar oluyor. Yöremizdeki debilerde de düşmeler olduğunu ifade edebilirim. Bu iki kuraklığın iki taraflı sonucu olarak da tarımsal kuraklıktan laf edilir. Tarımsal kuraklık yıldan yıla yaşanabiliyor. Bir Takım yıllar bu yılda olduğu gibi ekstrem yaşanırken, bir takım yıllar da azalarak kendini gösterebiliyor” diye konuştu.

‘KURAKLIK NEDENİYLE OT VERİMİ DÜŞTÜ, HAYVANLAR BESLENEMEDİ’

Hayvanların beslenmesi için ot kalitesinin önemine vurgu yapan Doç. Dr. Demir, “Et ve süt meselesi ilk olarak ot meselesi demektir. Erzurum, otlak varlığı itibari ile Türkiye’nin maksimum merasına sahip illerden birisi. Ayrıca lokal kaynak olarak koyun ve keçi yetiştiriciliğinde meralardan yararlanıyoruz ayrıca de Iğdır, Muş, Bingöl, Şanlıurfa gibi illerinden gelen göçer dediğimiz küçükbaş hayvan yetiştiricileri meralarımızı kullanarak ekonomimize katkı maddesi sağlıyor. Bu yıl yağış ortalamasının düşük olması nedeniyle meralarda ot verimi epeyce düştü. Verim ve niteliksel olarak besleyici değeri yüksek olan bitki varlığı azaldı. Dolayısıyla meraların erken kapanması laf konusu olacak. Meraların ürettiği avantaj daha erken son bulmuş olacak. Bu da hayvanların hayat payı üstünde beslenmesi ve fazla minik miktarda verime karşın beslenmesi sonucunu doğurdu. Çayırlarda ot verimi çok düşük olduğu için piyasaya arz edilen ürün miktarı düştü ve hayvancılık girdi fiyatları yükseldi” dedi. 

Bahardan sonra gerçekleşen yağışların tarım arazilerine etkisi olmadığını söyleyen Doç. Dr. Demir, şunları söyledi:

“Son yağışlar hububat bitkileri açısından bir önemi yok, endüstri bitkileri olan patates, günebakan, şeker pancarı açısından menfaat üretti. Daha global düşünürsek Erzurum güneydeki illeri de besleyen manâlı bir su havzasıdır. Bu havzanın su potansiyelinin artması açısından da son yağışların önemi var. Yalnızca insan olarak kendimiz için düşünüyoruz. Doğayı birlikte paylaştığımız canlıların su ihtiyaçları açısından bu yağışlar yük talep ediyor. Ama tarımı manâlı ölçüde etkilemiyor. Madalyonun öteki tarafında ise tüketiciler var. Üreticinin maliyetindeki artışlar tüketicinin mahsul fiyatlarına sonbahar aylarında yansıyacak. Memleketimizde kültürü yapılan bitkilerin bulunduğu arazilerin yüzde 60’ı kuru şartlarda tarım yapılan araziler. Dolayısıyla insanoğlunun herhangi bir sulama tesisinden su vermesi olası olmadığı için yağışlara yan sulamanın yapıldığı araziler yağış eksik olunca kuraklık etkisi öne çıktı ve verimde düşmeler yaşandı. Verimlerde düşmelerin yaşanması mahsul arzını azaltıyor ve piyasa denge fiyatlarını yukarıya çıkarıyor diyebiliriz.”

Iğdır’dan koyun sürüsüyle Erzurum’un Karayazı ilçesindeki yaylaya yerleşen Yusuf Parin, “Bu yıl Erzurum’da çobanlık yapıyorum. Fazla şiddet şartlardan geçiyoruz. Kuraklık var, yağmur yağmıyor. Hayvanlar toz duman içinde otluyor. Günde iki kere sağım yapıyoruz. Parmaklarımızın uçları ağrıyor. Allah inşallah rahmetini ulaştırır. İşimiz kolaylaşır. Otun besini değil istediğimiz verimi alamıyoruz” dedi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık