Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Kurban nasıl dağıtılır? Kurban nasıl pay edilir? Kurban eti dağıtımı! Kurban etinin kaçta kaçı dağıtılır?

1 hafta önce
10 kez görüntülendi

Kurban nasıl dağıtılır? Kurban nasıl pay edilir? Kurban eti dağıtımı! Kurban etinin kaçta kaçı dağıtılır?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurban etinin dağıtımı hakkında sorulara verdiği cevap merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı kadar yapılan açıklamaya kadar; Kurban sahibi kurbanın etinden yiyebilir, bakmakla mesul bulunduğu kimselere yedirebilir; ancak etinin bir kısmını da dağıtması gerekir. Şâfiî’ye ve İbn Hazm’a kadar bu vâciptir.

Kurban eti nasıl dağıtılır?

Kurban eti yenecek ve dağıtılacak arz konusunda belirlenmiş bir ölçü belirlemek zordur. Kurban etinin üç eşit parçaya bölünüp bir parçasının kurban sahibi ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler tarafından tüketilmesi gerekiyor. İkinci parçanın benzer, dost, akrabaya hediye edilmesi, üçüncü parçanın ise kurban kesemeyen yoksul kimselere dağıtılması gereklidir. 

Kişinin bakmakla yükümlü bulunduğu kimselerin kalabalık olması ya da ihtiyaçlarının bulunması halinde kurban etinin kimseye dağıtılmadan evde tüketilmesi de bir sakınca taşımaz. Kurban sahibinin kurban etinden ayrıca yemesi, keza ikram etmesi keza de fakirlere dağıtması genel bir kaide olup bunun ölçü ve şeklini her mükellefin kendi durumunu, çevresinin gereklilik ve imkânını göz önüne alarak kanımca belirlemesi ve bu konuda ibadet anlayışıyla hareket etmesi doğru olur. Kurbanın etinin kesimin yapıldığı bölgede dağıtılması teşvik edilirse de daha fazla ihtiyaç sahiplerinin bulunması halinde diğer mesken birimlerine de gönderilebilir.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık