Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Lübnan’da göstericilere alev açıldı: Ölü ve yaralılar var

2 saat önce
1 kez görüntülendi

Lübnan’da göstericilere alev açıldı: Ölü ve yaralılar var

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Şii Emel Hareketi ve Hizbullah destekçilerinin üzerine alev açıldı, olayda fazla sayıda ölü ve yaralının olduğu bilgisi var.

Hizbullah ve Emel Hareketi destekçileri, Beyrut Limanı’nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan egemen Tarık el-Bitar’ın yerine başkasının atanması talebiyle Beyrut Adalet Sarayı önüne doğru yürüyüş için toplandı.

AA’nın bölgedeki muhabirinden alınan bilgiye göre, Beyrut Yargı Sarayı’na doğru yürüyüşe geçen göstericilerin Et-Tayyuna mevkiine geldiği sırada bazı binaların üzerinden ateş açıldı.

️حين تكون اذرع ايران في اي دولة تكون نفس المشاهد فيها #العراق#بيروت pic.twitter.com/2y3U7EeyYW

— مازن العراقي…قاهر الذيوول (@m13_iraqi) October 14, 2021

 

Zaman Zaman alev açılmaya devam ediliyor. Stres ile korkunun sürdüğü bölgeye fazla sayıda emniyet gücü intikal etti.

Ordu ile Şii Emel Hareketi milisleri aralarında çatışmalar yaşanıyor.

6 ÖLÜ 60 YARALI

Lübnan’da yaşanan şiddetli çatışmalara ilişkin bilanço ortaya çıkmaya başladı. İlk belirlemelere tarafından yaşananlarda 6 birey hayatını kaybederken asgari 60 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

Beyrut’taki çatışmalarda şu asıl dek 6 birey öldü 60 birey yaralandı.

Çatışmalar devam ediyor. https://t.co/RSjq9etwE0

— Yaser Emre (@yasiremres) October 14, 2021

ORDU: GÖRDÜĞÜMÜZ SİLAHLIYA ATEŞ AÇACAĞIZ

Lübnan Başbakanı Necip Mikati, öğleden sonra Merkez Güvenlik Konseyi’ni mucizevi toplantıya çağırdı.

Lübnan Ordu Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, emniyet güçlerinin silahlı görülen her kişiye alev edeceği belirtildi.

Mikati, konuyla ilgili yaptığı yazılmış açıklamada, Beyrut’ta herkesi sükunete çağırarak “Sebep ne olursa olsun fitnenin peşinden gidilmemesine misafir etme ediyorum.” ifadelerini kullandı

Bölgede kontrolü sağlamaya çalışan Lübnan Silahlı Kuvvetleri ile gelişmeleri yakından takip ettiğini gösteren Mikati, Şii Emel Hareketi lideri ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile de iletişim kurduğunu kaydetti.

BEYRUT LİMANI’NDAKİ PATLAMA

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020’de patlayıcı maddelerin bulunduğu bir depoda önce yangın çıkmış, arkasında tüm kenti sarsan fazla zinde bir patlama meydana gelmişti.

Patlamada 200’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden fazla kişinin yaralandığı ve 300 bin kişinin patlama sebebiyle yerinden olduğu açıklanmıştı.

Şİİ ESKİ BAKANLAR, HAKİM BİTAR’I ‘FİTNE’ ÇIKARMAKLA SUÇLUYOR

Şii Emel Hareketinden milletvekilleri Ali Hasan Halil ve Gazi Zuaytir’in avukatları, önceki gün soruşturmayı yürüten hakim Bitar hakkında “görevden alınma” talebiyle dava açmıştı.

Şii eski bakanlar Halil ve Zuaytir, Bitar’ı “Beyrut Limanı patlamasıyla ilgisi olmayan isimleri suçlayarak fitne çıkarmakla” suçluyor.

Bitar ise hakkındaki “görevden darılma” talebi öncesinde, son duruşmaya katılmayan Ali Hasan Halil hakkında gözaltı kararı çıkarmıştı.

Şii Emel Hareketi ve Hizbullah’a mensup bakanlar, hakim Bitar’ın yerine soruşturmaya başkasının atanmasının ısrarı üzerine oluşan gerginlik sebebiyle dün Bakanlar Kurulu toplantısı yapılamamıştı.

KAYNAK: HABER7
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık