Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Madımak Katliamı’nın 28. yılı… Katledilen 35 kişi Madımak Oteli önünde anıldı

3 hafta önce
10 kez görüntülendi

Madımak Katliamı’nın 28. yılı… Katledilen 35 kişi Madımak Oteli önünde anıldı

Ayhan ile AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Süleyman Hoş, sivil toplum örgütü temsilcileri, ulus kurum ve kuruluşlarının müdürleri, Sivas Valiliği önünden yürüye yürüye, İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezine dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına geldi.

Vali Ayhan ve beraberindekiler, olaylarda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine karanfil bıraktı.

Ayhan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Anadolu’nun birlik ve dirlik yurdu Sivas’ta 28 sene önce müessif bir durum ortaya çıktığını söyledi.

Yaşananların acı olduğunu vurgulayan Ayhan, “Bu acı hepimizin, Sivas’ımızın ve tüm insanlığın müşterek acısıdır. Bu topraklarda karanlık eller her daim kini, nefreti, zulmü ekmeye çalıştılar. 28 sene önce de Sivas’ımızda da böyle bir girişimde bulundular. Ancak o dönemdeki şartlara baktığımızda biliyorsunuz karanlık eller, provokasyonlarla Türkiye’nin ayrı yerlerinde bu sahneleri icra etmeye çalıştılar.” dedi.

“BU DERT HEPİMİZİN DERDİ, BU ACI HEPİMİZİN ACISI”

Ayhan, yaşanan acının insanları ayrıştırmadığını, birleştirdiğini ve bütünleştirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bir Takım kesimlerde bunun üstüne öbür ötekileştirici dil kullanılsa da toplumun kahir ekseriyeti bu acı üzerine birliğimizi, beraberliğimizi daha da pekiştirmiş oldu. İnşallah bu her zaman devam edecektir. Bilhassa şunu anlatmak istiyorum fakat bu topraklar, Pir Sultan Abdalların, Aşık Veysellerin, Aşık Ruhsatilerin memleketi. Sevgiden, hoşgörüden diğer hiçbir şeyin mırıldanmadığı bir şehir halkı. Bu toprağın insanları da bu cümleler üstüne, zevk ve sevgi üstüne fikirler yapı ettiği için, bu şehirden o kadar bir şeyin beklenilmesi doğru yok. Maalesef lakin bu olay burada ortaya çıktı. Bu olayın en büyük mağduru kim? Kesinlikle ölüm eden vatandaşlarımız ve aileleri. Onlara ilk olarak Allah’tan rahmet deliyorum, mekanları cennet olsun.”

En büyük mağdurlardan birinin de Sivas ve Sivas halkı olduğunu açıklayan Ayhan, “Atatürk’ün ’emin şehir halkı’ olarak dillendirdiği ve bu şehre gelerek, halkın coşkuyla karşıladığı bu büyük kasaba belirlenmiş bir şehirdir. Böyle bir olayın olması can sıkıcı olmakla birlikte bu şehre de katiyen mal edilmemesi gerektiğini de özellikle ifade etmek istiyorum. Bu dert hepimizin derdi, bu acı hepimizin acısı, bu acı insanlığın acısı ve Sivas’ımızın acısı. Dolayısıyla bizim de yapmamız gereken birlik ve beraberliğimizi, sevgiyi, hoşgörüyü ekmektir. Bunun üzerine de geleceğimizi kurgulamaktır. Planlar mutlaka devam edecektir, buna katiyen fırsat vermeyeceğiz.” diye konuştu.

İL DIŞINDAN YOĞUN KATILIM

Ayhan, bugün de 28 sene önce yaşanan olayı hep birlikte olumsuzluğa meydan vermeden, birliği ve beraberliği pekiştirerek anacaklarını dile getirdi.

Anma etkinliğine il dışından yoğun bir katılım olduğunu aktaran Ayhan, “Geçen sene kısıtlamalar vardı, ondan nedeniyle gizli bir katılımla kutlama programı icra edilmişti. Bu yıl bir kısıtlama yok, cümbür cemaat gelebilir. Misafirlerimize ilk kez hoş geldiniz diyorum. Sivas onları en hoş şekilde ağırlayıp, en hoş şekilde uğurlayacaktır. Birleştirici, bütünleştirici bir dil kullandıkları için düzen komitesine teşekkür ediyorum. Lakin maalesef arada böyle ötekileştirici, ayrıştırıcı bir dil kullanılmaktadır. Bunun da önüne geçmelerini bilhassa istirham ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“BİZİM İNANCIMIZDA KİBİR, ŞİDDET VE CEBRE YER YOKTUR”

Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Süleyman Hoş ise 28 sene önce yaşanan olayın hafızalara kazındığını söyledi.

Pir Sultan Abdal’ın “Gelin canlar bir olalım” cümlelerini anımsatan Güzel, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Pir Sultan Abdal felsefesini benimseyen canların bu şekilde katledilmeleri fazla acı bir olaydır. Bizim inancımızda kibir, şiddet ve cebre yer yoktur. Hiçbir canlı farklılıklardan nedeniyle yaşamından koparılmamalıdır. Dil, din, halk müziği ayrımı yapmadan birlik, beraberlik, barışma ve refah içerisinde özgürce yaşayabileceğimiz bir toplum diliyoruz. Bugün burada andığımız canları 28 yıl önce kaybetmiş olmamız, Çorum’da, Erzincan Başbağlar’daki olaylar defalarca aynıdır. Umut ederiz fakat ülkemizin birliği, bütünlüğü bozulmasın. Burada hayatlarını kaybeden canları rahmet ve şükranla anıyorum.”

giderken polis ekipleri, şehir girişlerinde güvenlik tedbiri aldı.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık