Reklam
DOLAR: 8.36 TL
EURO: 10.1 TL

Marmara Denizi’ndeki salya, su altını da sardı: felaket orada

3 hafta önce
30 kez görüntülendi

Marmara Denizi’ndeki salya, su altını da sardı:  felaket orada

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı, belgelere dayanan yapımcısı ve su altı görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan kadar Gemlik, Mudanya sahillerinde gerçekleştirilen çekimlerde elde edilen görüntülerde, canlılığın azaldığı, bir takım bölgelerde ise ayrıntılarıyla yok olduğu gözlendi. Ceylan, deniz salyasının su altındaki izlerini ‘trajedi’ olarak nitelendirdi.

trajedinin suyun aşağı yaşandığına dikkat çeken Tahsin Ceylan, midyelerin üstünün bu tabaka ile kaplandığını belirterek, “Şahit olduğumuz realite doğanın haykırışı, gözyaşlarıdır. Doğa intikamını mutlaka alacaktır” dedi.

Yaşanan süreçte pandeminin de etkin olduğunu açıklayan Tahsin Ceylan, nüfus yoğunluğu ve aşırı tüketimin bu olayı tetiklediğini kaydetti.

Bilhassa Marmara ve Karadeniz’deki azot ve fosfor yoğunluğuna uyarı çeken Tahsin Ceylan, şunları kaydetti:

“Soluduğumuz havanın içindeki oksijenin yüzde 70’ini denizlere borçluyuz. Bunun yüzde 50’si de tek hücresel canlılar dediğimiz fitoplanktonların fotosentezinden geliyor. Fitoplanktonların büyük bölümünü dinoflagelat dediğimiz türler oluşturuyor. Bunlar organik maddeyi çözen türler. Öldükleri vakit bakteriyel dağılma yaşıyorlar ve ortamdaki oksijeni şipşak tüketiyorlar. Bu tüketimin sonunda anoksik bir bölge oluşuyor ve o bölgede yaşayan canlıların yaşamı risk altına giriyor. Son günlerde Marmara Denizi’nde yaşadığımız durum tam da budur.”

Azot ve fosfor açısından riskli bu bölgelerin evsel atık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu aktaran Ceylan, “Bölgelerimizdeki arıtma tesisleri, yapılan yatırımlar, artan nüfus baskısı karşı yetkisiz kalıyor. Kıyısal alanların yüzde 82’sinde ise hala temizleme sistemi bulunmuyor. İnsanlık bu şekilde kendi sonunu hazırlıyor” dedi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık