Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

Mars’ta yaşamı bulmaya hiç olmadığı dek yaklaşıldı

3 gün önce
6 kez görüntülendi

Mars’ta yaşamı bulmaya hiç olmadığı dek yaklaşıldı

Derhal yalnızca NASA, Avrupa Birliği Uzay Ajansı ve Çin gibi ülkeler Mars gezegeninde çalışmalar yapıyor. Fakat hepsi kızıl gezegenin yüzeyine iniş gerçekleştiremiyor.

Şimdilik yalnızca NASA ve Çin Uzay Ajansı buraya başarılı bir iniş yaptı. NASA’nın Curiosity ve Perseverance araçları ile Çin’in Zhurong aracı bu gezegende sürekli olarak hayat bulmaya çalışıyor. Gelen son detaylara göre hiç olmadığı dek buna yaklaştılar.

Bilim insanları göre yapılan araştırmalarda metan salınımı gözlendi. 2012 yılından beri 6 kere ortaya meydana çıkan bu metan salınımı aslına bakacak olursak yaşamın en manâlı belirtilerinden bir tanesi. Mikropların sindirim sürecinde salgıladığı bu cins gazlar Mars’ta saptandı.

Bu gazlar bir uçtan bir uca kızıl gezegende yaşam olma ihtimali gitgide artarak arttı. Metan salınımının yıllar içerisinde 5 kez tespit edilmesi bilim insanlarını heyecanlandırdı. Özellikle Curiosity aracının hemen yanına böyle bir tespit yapılması fazla daha pozitif coşku yarattı.

Yapılan çalışmalara bakıldığında Mars’ta yaşam arayışına yönelik manâlı bir kaynak olma ihtimali ortaya çıktı. Metan gazının saptama edilmesi ve konumu ile ilgili araştırmalar makale biçiminde hazırlandı. Bilim insanları bu konuda aynı fikirde olan olursa yaşam bulgu faaliyetleri metan gazı üstünde yoğunlaşarak. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık