Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Milyonları ilgilendiren 3600 ek göstergede manâlı gelişme

8 dakika önce
1 kez görüntülendi

Milyonları ilgilendiren 3600 ek göstergede manâlı gelişme

Milyonlarca memuru kapsayacak 3600 ilave gösterge düzenlemesi için birincil buluşma kasımda yapılıyor. 3600 ilave gösterge için özel bir komisyon oluşturulacak. Komite, düzenlemenin yol haritasını çıkaracak

Yetkili konfederasyon olarak Memur-Sen’in yer alacağı komisyonda, Alıştırma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Define ve Maliye Bakanlığı’ndan da temsilciler yer alacak. Kurul, 3600 ilave düzenlemesinin yol haritasını çıkaracak.

İşte 3600 ek göstergede “Ne süre gelecek?” ve “Kapsamı ne olacak?” sorularına ilişkin önemli ayrıntılar:

KAPSAM GENİŞLETİLMELİ

 Memur- Sen Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3600 ilave gösterge çalışmasının 2022 yılı içinde tamamlanması yönünde talimatının olduğunu belirterek, “Biz sürecin daha önce başlaması için kasımda gerçekleştirilecek olan Millet Personeli Danışma Kurulu’nda kurul oluşturulmasını ve çalışmaların başlatılmasını istek ettik” dedi.

Memur-Sen’in, ek gösterge konusunda yapılacak çalışmanın ayrıca haksızlığa ayrıca de yeni hukuki düzenlemelere bahane oluşturmadan tamamlanmasını teklif ettiğini belirten Yalçın, “Bu sonuçlanmak için de vaadin kapsamı genişletilmeli. Unvan, kurum, öğrenim durumu, hizmet sınıfı ve yarı gerekçeler üzerinden ayrım yapılması adil bir netice üretmiyor. Bunun için ortaya büyük bir çaba koyuyoruz” diye konuştu.

EN AZ MEMUR MAAŞI % 65 ARTACAK

2200 ek göstergeden yararlanan ve düzenleme sonrası 3600 ilave göstergeye yükselecek olan halk görevlisinin aylık gelirinde 251.72 TL yükselme olacağını aktaran Yalçın, “2008 öncesi göreve başlayan ve 30 sene hizmeti yer alan kamu görevlisinin 3600 ilave göstergeye yükselmesi durumunda tazminata yansıtma oranı yüzde 85’ten 145’e yükselecek.

en az devlet memuru maaşında da yüzde 65’e yakın çoğaltma olacak. Emeklilik maaşında 1.100 TL, emeklilik ikramiyesinde 38 bin TL artacak” dedi.

5434 ile 5510’a yan personel aralarında maaşı ve sosyal güvenlik haklarında fark olduğunu bildiren Yalçın, Memur-Sen’in teklifleri arasında bunu ortadan kaldıracak hükümlerin de bulunduğunu ifade etti.

KAYNAK: SABAHLEYIN
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık