Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

NASA tarihin en büyük uzay keşfini yaptı

1 hafta önce
7 kez görüntülendi

NASA tarihin en büyük uzay keşfini yaptı

Uzay teleskobu Kepler uzayda serbestçe süzülen gezegenler keşfetti. Bu gezegenlerden gelen sinyaller mikromercekleme ile bulundu.

Bu tür sinyallerin yakalanması oldukça zor. Normal şartlarda herhangi bir gezegen yıldızların civarda döner. Bu dönüş esnasında eğer diğer bir yıldız göre kendisine doğru çekilirse bu kez uzayda bağımsız bir şekilde yoluna devam eder. Böylece bilim insanları tarafından imkansız denilen bir koşul ortaya çıkıyor.

Ünlü fizikçi Einstein bile bu gezegenlerin gözlemlenmesi hakkında az kalsın imkansız demişti. Bu cins gezegenler kuşkusuz uzayın birçok noktasında bulunabiliyor. Lakin gözlemlenmeleri az daha imkansız denilebilir.

Bilim insanları yeni gezegen keşfederken çoğunlukla yıldızları kullanıyor. Yıldızların önünden geçen gezegenler bu yıldızın ışığını kapatıyor ve böylece buluş gerçekleşiyor. Ama hür dolaşan gezegenler yıldızların yörüngesinden geçmediği için bulunması epeyce zor.

Uzayda bağımsızlık süzülen bu cins gezegenler ile ilgili hem NASA hem de ESA gibi uzay ajansları yoğun incelemeler yürütüyor. Bilim insanları elde edilecek yeni verilerin bu cins gezegenlerin daha iyi anlaşılmasını sağlayacağını söylüyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık