Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Türkiye açıklaması

4 ay önce
71 kez görüntülendi

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Türkiye açıklaması

Stoltenberg, NATO zirvesi öncesinde düzenlediği basın toplantısında, ilk olarak Rusya ve Çin’in eylemleri olmak üzere küresel düzene tehdit oluşturan terörizm, siber saldırılar, yıkıcı teknolojiler ve iklim değişikliğine dikkati çekti.

NATO ülkelerinin bu tehditlere aleyhinde birlikte uğraş ettiklerini gösteren Stoltenberg, zirvede müttefiklerin teknolojik meslek birliğini kuvvetlendirme kararı almalarını umduğunu söyledi.

Zirvede aza ülkelerin keza NATO’nun orduları veya partnerleri eğitme kapasitesini güçlendirmeye karar vermesini beklediğini ifade eden Stoltenberg, “İlk defa iklim değişikliğinin güvenliğe etkisini ele alacağız.” dedi.

IKI TARAFLI HARCAMALAR VE YATIRIMIN ARTIRILMASI

Stoltenberg, söz konusu çalışmaların savunma yatırımlarını artırmayı gerektireceğine dikkat çekici ederek, “Bugün yayınlanan veriler, savunma harcamalarımızı artırdığımız son 7 yıldır dürüst yolda olduğumuzu gösteriyor. Savunma bütçelerine 2014’ten bu yanlamasına 260 milyar dolar eklendi.” diye konuştu.

Genel Sekreter Stoltenberg, “Daha da artı ve bereketli şekilde yatırım yapmalıyız.” ifadesini kullandı.

UZAY VE SİBER ALANDA SAVUNMA POLİTİKALARI

“Müttefiklerin yeni bir siber savunma politikası üzerinde anlaşacağını varsayım ediyorum.” diyen Stoltenberg, tehlikesiz uzayın istihbarat toplama ve füzeleri algılamak için manâlı olduğunun altını çizdi.

Stoltenberg, “Zirvede NATO’nun uzayda kendini etkili şekilde savunmasının kara, hava ve denizde olduğu değin kayda değer olduğu mesajını vereceğiz.” dedi.

ÇİN VE RUSYA, UKRAYNA VE GÜRCİSTAN

NATO Genel Sekreteri, Çin’in yükselişi ve Rusya’nın agresif politikalarına karşısında savunma ve diyalogdan oluşan iki yönü olan strateji peşine düşüp takip edeceklerini dile getirdi ve Ukrayna ile Gürcistan’ın kıymetli ortaklar olarak desteklenmeye devam edileceğine dikkati çekti.

BİDEN YÖNETİMİNİN NATO’YA YAKLAŞIMI

Stoltenberg, bir soru üzerine ABD Başkanı Joe Biden’ın NATO’nun enerjik bir destekçisi olduğunu söyledi ve “NATO zirvesinde ortaklığımıza bağlılığımızı fiziksel ve sağlam kararlar vasıtasıyla göstereceğiz.” ifadesini kullandı.

RUSYA İLE DİYALOG

Rusya-NATO ilişkilerine dair bir soruyu, “Rusya ile anlamlı bir diyalog sürdürmeye hazırız.” diyerek yanıtlayan Stoltenberg, Moskova yönetimini bu nedenle NATO-Rusya Konseyi çerçevesinde yeni bir oturum için davet ettiklerini fakat henüz olumlu cevap alamadıklarını dile getirdi.

Stoltenberg, “Yeni görüşmenin uzak olmayan bir zamanda gerçekleşmesini gerçekten umuyorum.” diye konuştu.

AFGANİSTAN’DA YER ALAN ULUSLARARASI STANDARTLARDAKİ HAVAALANI VE TÜRKİYE’NİN ROLÜ

NATO’nun Afganistan’daki askeri varlığını sona erdirdiğini ancak ülkenin güvenliğini desteklemeye devam edeceğini anımsatan Stoltenberg, Kabil’de milletlerarası standartlarda bir havaalanının işlerliğini sağlamanın kayda değer olduğunu açıklama etti.

Stoltenberg, “Türkiye havaalanının işlemesi konusunda kayda değer bir müttefik. Halihazırda Türkiye’nin de arasında olduğu müttefikler aralarında havaalanına nasıl destek vermeye devam edeceğimiz konusunda diyalog sürüyor.” dedi.

 

Reklam

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Türkiye açıklaması Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık