Reklam
DOLAR: 8.36 TL
EURO: 10.1 TL

Papa suikastinin 40. yılında savcı konuştu: Ağca’nın yanında Oral Çelik de vardı

1 ay önce
35 kez görüntülendi

Papa suikastinin 40. yılında savcı konuştu: Ağca’nın yanında Oral Çelik de vardı

Mehmet Ali Ağca’nın 13 Mayıs 1981’de Vatikan’da Papa 2. Jean Paul’a düzenlediği suikast girişiminin 40. yılında soruşturmayı yürüten ilk savcı Ilario Martella ve Papa’nın fotoğrafçısı Arturo Mari, DW Türkçe’den Esma Çakır’a konuştu. 

Vatikan’ın San Pietro Meydanı’nda, 17.20’de Mehmet Ali Ağca, Katolik Kilisesi’nin 264’üncü lideri Jean Paul geleneksel halkla buluşmasını gerçekleştirirken silahıyla alev açtı. Jean Paul, biri vücuduna biri parmağına isabet eden iki kurşunla yaralandı. O sırada 60 yaşında olan Papa, 5,5 saat süren kritik bir operasyonun arkasında hayata döndürüldü.

Papa 2. Jean Paul’ün 27 takvim tayin süresi her tarafında fotoğrafçılığını yapan Arturo Mari (81), suikast girişimi sırasında onun yanındaydı. Mari’nin, tetiği çekerken Ağca’nın kolu ve tabancasının göründüğü, Papa’nın cipe yığıldığı anları belgeleyen fotoğrafları tarihe geçti. Mari, alev edenlerin birden artı olduğu yönündeki iddiaları destekleyerek bu kişinin Oral Çelik olduğunu söyledi. Mari, “‘İki kurşun ateşlendi’ deniyor, ama başlıca ateşlenen dörttü. Çünkü değişik açılardan geliyorlar, ancak bu da başka bir kişinin daha alev ettiğine göze çarpan. O gün Papa’yla birlikte iki ABD’li kadın da yaralandı ve onlara isabet eden kurşunlardan biri Papa’nın muhabere parmağından seken kurşun, diğeri ise Ağca’nın bulunduğu yerin karşısından ateşlenendi” dedi.

Ağca’nın Papa’ya suikast girişimini soruşturan ilk savcı olan Ilario Martella da meydanda Ağca’nın kimsesiz olmadığını, bir takım deliller ışığında bu kişinin Oral Çelik olduğunu savundu. Savcı, yıllar geçtiği için bu olayın aydınlatılmasında artık zorluk yaşanabileceğini, ama bunun tek bir yolu olduğunu belirterek “Ağca’nın vicdanı konuşmalı” dedi.

Papa’ya yakın isimlerden Polonya asıllı Gianfranco Svidercoschi de Papa’nın kendisini öldürme girişiminin ardında Sovyetler Birliği’nin olduğunu düşündüğünü anlattı. 

Fransa’da diğer suçtan hapis yattıktan daha sonra İtalya’ya iade edilerek yargılanan Oral Çelik, delil yetersizliğinden temize çıkma etmişti. Gazeteci-yazar Abdi İpekçi suikastı hükümlüsü olan ve Papa 2. Jean Paul’a suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca’nın 30 takvim cezaevi hayatı İtalya’dan Türkiye’ye iade edilmesinin gerisinde 11 Aralık 2018’de sona ermişti. 

Söyleşilerin tamamı BURADA

Reklam

Papa suikastinin 40. yılında savcı konuştu: Ağca’nın yanında Oral Çelik de vardı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık