Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Prof. Dr. Yalçın: Delta varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı

2 hafta önce
3 kez görüntülendi

Prof. Dr. Yalçın: Delta varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı

AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Cet Nevzat Yalçın, kişilerde boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı gibi bulgularla karşılaşıldığında ayrıca bulaşıcılığı hem de ölümcüllüğü nispeten yüksek Delta varyantını akla getirmek gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Yalçın, bu gibi bulguları olanların kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmalarında yarar olduğunu aktardı.

‘YÜZDE 60 DAHA BULAŞICI VE ETKİN’

2020 yılı sonu itibari ile ilk olarak ana virüs ardından İngiltere’de Alfa varyantının tanımlandığını, arkasında Brezilya ve Güney Afrika’dan Beta ve Gama varyantlarının tanımlandığını kaydeden Prof. Dr. Yalçın, son olarak da Hindistan’da Delta varyantının tanımlandığını söyledi. Prof. Dr. Yalçın, “Delta varyantı, başlangıçtaki orijinal virüs ve Alfa varyantına kadar yüzde 60 daha bulaşıcı ve daha etkin. Sonuçları daha sıkıntılı görülüyor. Delta varyantına karşısında belirlenmiş aşıların daha etkin olduğunu biliyoruz” dedi.

7 FARKLI VARYANT MEVCUT

Prof. Dr. Yalçın, “Bu 4 varyant sonrasında şu lahza için ülkelerde daha eksik görülen, belli yerlerde kümeler halinde gördüğümüz 7 öbür varyant mevcut. Bu varyantlarla ilgili veriler artan bir şekilde artıyor. Lakin belirttiğimiz 4 varyanta göre daha hafif seyrediyor. Son zamanlarda daha fazla muhabere olan Delta varyantı, olağan Covid-19 enfeksiyonundan daha öbür. Ateş, öksürük, nefes darlığı, lezzet veya koku bozukluklarının olmadığı bir klinik tablo ile karşımıza çıkıyor. Delta varyantında ise dikkat çeken husus, kişilerde boğaz, baş ağrısı, burun akıntısı gibi soğuk algınlığı bulgularının olması” diye konuştu.

‘mRNA AŞISI DELTA VARYANTINA KARŞI ETKİN’

Bilhassa mRNA aşısının Delta varyantına karşısında yüksek derecede etkili olduğunun bilindiğini açıklayan Prof. Dr. Yalçın “Daha önce inaktif aşı olmuş bireylerin en düşük 3 ay geçmiş ise üçüncü aşıyı olarak, ciddi rahatsızlıkları yok ise (yürek, alerjik hastalıklar) bilhassa mRNA aşılarından birinin yapılmasını öngörüyoruz. Daha önce hastalığı geçirmiş bireylerin de mRNA aşısı yaptırmalarında, en düşük üç ay sonra yaptırmalarında yarar var” dedi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık