Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Putin dolara alev püskürdü! Sırada ne var? ABD bindiği dalı kesiyor

2 saat önce
1 kez görüntülendi

Putin dolara alev püskürdü! Sırada ne var? ABD bindiği dalı kesiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Enerji Haftası münasebetiyle CNBC’den Hadley Gamble’a konuştu.

Washington’ın milli borcu artırıp içeride şişirdiğini bildiren Putin doların yaptırım silahı olarak kullanılmasının küresel rezerv para birimi rolünü baltaladığını, ABD’nin bindiği dalı kestiğini söyledi.

“Bana böylece geliyor fakat, ABD doları yaptırım aracı olarak kullanıyor. Rusya gibi ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan ülkelerin başka seçeneği değil, sadece öteki para birimlerinde anlaşmalara geçirmek zorunda kalıyoruz”

Putin, Gamble’ın, ‘Bitcoin gibi kripto para birimlerini petrol ve gaz ticaretinde kullanılıp kullanılmayacağı’ sorusuna, kripto para birimlerinin dengesizliğine atıfta bulunarak, ‘Prensipte yapılabilir, ancak bunun için fazla erken.’ şeklinde yanıt verdi.

Rusya’nın enerji ticaretinde hala dolar kabul ettiğini ifade eden Putin, şimdilik ABD para birimini adamakıllı terk etme planı olmadığını ifade etti.

Putin ‘Ancak Amerikalı yetkililerin politikası devam ederse… O zaman hiçbir şey yapmamız gerekmeyecek, ABD’nin kendisi yapacak. Dolara olan güveni sarsıyorlar.’ dedi.

Rus lider, ABD müttefiklerinin bile dolar varlıklarını azalttığını ve ortak ticarette ABD para birimine daha az güvendiğini belirtti. Yalnızca doların yaptırımlar için silah haline gelmesi değil, bununla birlikte Washington para basıp milli borcu artırarak para birimini kendi ülkesinde devalüe etmesinin büyük bir sorun olduğuna dikkat çekti.

‘SIRADA NE VAR? ABD BİNDİĞİ DALI KESİYOR’

Putin, ABD’nin dolar oyunlarına şu sözlerle karşı çıktı:

Muhtemelen tarihte ilk önce, ABD’de enflasyon uzun süredir gerçekleşmeyen bir oranda büyüyor. Şimdi cümbür cemaat şu soruyu soruyor: Sırada ne var? ABD hesaplı yetkilileri bu devasa borçla ne yapacak? Ne yapacaklar, dolarda bazı manipülasyonlar mı yapacaklar, değerini mi düşürecekler?

Putin, ülke içinde kısa vadeli siyasi gelir uğruna doların küresel rezerv para birimi olarak hakimiyetini baltalayarak, fakat uzun vadede stratejik hesaplı çıkarlarına zarar vererek ABD’nin aslında “oturduğu dalı kestiğini” açıklama etti.

KAYNAK: STAR.COM.TR
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık