Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Rusya’dan sonra Azerbaycan duyurdu: Fazla kritik Türkiye ve doğalgaz açıklaması

9 dakika önce
3 kez görüntülendi

Rusya’dan sonra Azerbaycan duyurdu: Fazla kritik Türkiye ve doğalgaz açıklaması

Türkiye’de bu yıl kış aylarında doğalgaz talebinin rekor seviyelere çıkması bekleniyor. Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in doğalgaz için ilave kaynak görüşmelerinin sürdüğünü açıklamasının ardındaki Azerbaycan’dan olumlu bir haber geldi.

Putin: Türkiye’ye doğal gaz sevkiyatı artıyorPutin: Türkiye’ye doğal gaz sevkiyatı artıyor

Azerbaycan’ın Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz tedarikini artırmayı planladığı bildirildi.

Interfax haber ajansında bulunan habere kadar Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Türkiye’ye doğalgaz tedarikini 2023’ten itibaren 3.5 milyar metreküp artışla 9.5 milyar metreküpe çıkarmayı planladıklarını açıkladı.

TASS haber ajansında yer alan haberde ise Şahbazov, Azerbaycan’ın Avrupa ve Türkiye’ye doğalgaz tedarikini 2022’de 16 milyar metreküpe çıkarmayı planladığını söyledi.

NİJERYA VE RUSYA İLE OLAN SÖZLEŞMELERDE BİTME AŞAMASINDA

Türkiye, doğalgaz ihtiyacı Rusya, Azerbaycan ve İran’dan boru hatlarıyla sevk edilen gazla ve Cezayir, Nijerya ve diğer ülkelerden gelen ve gemilerle taşınan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ile sağlamaya çalışıyor. Oysa Türkiye’nin doğalgaz ithalat sözleşmelerinde yenileme döneminin geldiği belirtiliyor.

Azerbaycan ile yapılan 15 takvim ithalat sözleşmesinin üç yıllık bir anlaşma ile yenilendiği bildirilmişti.

Nijerya ile olan sözleşmenin sene sonunda süresi dolarken, Rusya’dan doğalgaz ithaline karşın sözleşmesinin yenilenmesi gerecek.

Gazprom ile BOTAŞ arasındaki görüşmelerde henüz mutabakatın sağlanamadığı oysa yıl bitmeden anlaşmanın tamamlanacağı aktarılmıştı.

öte taraftan doğalgazın şu anki fiyatlarla satılması ve gereksinim duyulan gazın LNG olarak spot piyasa fiyatlarıyla tedarik edilmesi halinde ithalat faturasının 5 milyar dolar artabileceği ifade edilmişti.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık