Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

Sağlık Durumu Bakanlığı, Çin aşısının yeni partisinin Türkiye’ye geldiğini açıkladı

2 ay önce
39 kez görüntülendi

Sağlık Durumu Bakanlığı, Çin aşısının yeni partisinin Türkiye’ye geldiğini açıkladı

Bakanlık tartafından yapılan açıklamada, “Sinovac firmasının ürettiği CoronaVac aşısının yeni partisini içeren uçak sabah saatlerinde Esenboğa Havalimanı’na indi” denildi.

Açıklamanın devamında, “Insanlar Sağlığı Aşı ve İlaç Deposu’na nakledilen aşılar kontrollerin arkasından hastane ve aile sağlığı merkezlerine sevk edilerek kullanıma sunulacak” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, kaç doz aşının geldiğine ilişkin ise data vermedi.

Bu sevkiyat ile Coronavac aşısı, birkaç haftalık aradan sonradan tekrar Türkiye’ye ulaşmış oldu. Çinli firma ile toplam 100 milyon doz aşı için anlaşma yapılmıştı.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay, Çin’in Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Cheng Weihua ile yaptığı görüşmeyi bugünkü köşesine taşımıştı.

Weihua, Çin’in 40 ülkeye aşı sattığını, Türkiye’nin 26 milyon dozla birinci sırada yer aldığını belirterek, “Nisan ayından itibaren Çin’de 300 milyon dozluk büyük bir aşılama süreci başladı. bu nedenle Türkiye’ye nakil de durdu. Bunda hiçbir siyasi ya da aynı niçin yoktur. Önümüzdeki 10 gün içinde büyük olasılıkla Türkiye’ye tekrar aşı nakli başlayacak. İlk nakil 1 milyon dozun üstünde olur” demişti.

Weihua ayrıca, “Çin aşısının koruyucu etkisi bizim hesaplamamızla yüzde 81.34″ demişti.

Reklam

Sağlık Durumu Bakanlığı, Çin aşısının yeni partisinin Türkiye’ye geldiğini açıkladı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık