Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Salyaya aleyhinde çözüm deniz bakterileri

4 ay önce
33 kez görüntülendi

Salyaya aleyhinde çözüm deniz bakterileri

Deniz salyası Marmara’dan toplanan doğal bakteriler ile temizlenebilir mi? Uzmanlar bu sorunun yanıtını arıyor.

“DENİZ BAKTERİLERİ SALYA KİRLİLİĞİNİ TEMİZLEYECEK”

Marmara’daki deniz salyası nasıl temizlenecek? Bunun için değişik adımlar atılıyor, çeşitli projeler geliştiriliyor. İstanbul Üniversitesinden Prof. Gülşen Altuğ ve ekibi çalışma başlattı. Yenikapı’da belirlenen alanda deniz salyaları doğal bakterilerle değil edilmeye çalışılacak. 3 gün önce başlayan çalışmanın önümüzdeki günlerde sonuç vermesi bekleniyor. CNN TÜRK’e konuşan Prof. Dr. Gülşen Altuğ, “Biz deniz bakterilerini kullanarak doğal ortamdaki kirliliğin, doğal ortam bakterileri ile giderilmesi noktasında çalışmamız vardı. Bunun sonuçlarını laboratuvarda aldık. Sahada uygulamak istedik ve çalışmayı başlattık” dedi.

BAKTERİ SALYAYI NASIL TEMİZLİYOR?

İstanbul Yenikapı’daki bir bölge pilot alan seçildi. Bariyerlerle kapatılan bölgede 3 gün önce incelemeler başladı. Deniz salyasını yok edecek bakterilerin seçimi için 2000’li yıllardan itibaren izole edilen ve laboratuvarda uyutulan bakteriler kullanıldı. Yerinde yapıdakiler seçildi, bakteriler arasından bir karışım oluşturuldu. Prof. Dr. Gülşen Altuğ, “Müsilaja ast bir organik madde birikimi olduğu için ortamda, bakterilerin bu konuda beceriksiz kaldığı ve çözünmeye hazırlanmış olan birikmiş olan organik maddeyi çözmediğini görüyoruz. Doğanın kendi adi akışında ödev yapan bakterilere bir yardım olması amacıyla müsilajın olduğu yerde uyguluyoruz. Başlangıçta yüzeyde her tarafa eşdeğer dağılacak şekilde tatbik yapıyoruz. Sıcaklık, PH, oksijen, tuzluluk değerleri ve bakteri sayılarını peşine düşüp takip ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Kullanım belirli aralıklarla yapılıyor. Salyanın doğal yollarla tahrip edilmesi bekleniyor. İncelemeler olumlu sonuç verirse proje bütün Marmara genelinde uygulanacak.

Reklam

Salyaya aleyhinde çözüm deniz bakterileri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık