Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Sefer Şener, Merkez Bankası Başkanı’nın TL mesajını değerlendirdi

5 gün önce
3 kez görüntülendi

Sefer Şener, Merkez Bankası Başkanı’nın TL mesajını değerlendirdi

 İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Sefer Şener’in, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunuma dair değerlendirmeleri şu şekilde:

Fiilen burada uzun vadeli olarak bakmak lazım. Yani şunu söyleyebilirim, net olarak bir defa küresel çapta ne derseniz deyin. Bütün ülkeleri etkileyen bazı Amerika’yla ilgili bono faizleri ile ilgili, dolar endeksi ile ilgili, doların Amerika’da güçlenmesi ile ilgili fazla önemli gelişmeler var. bir defa onu bir tarafa koyalım. İster faiz artıran, İsterse azaltan ülkeler kategorisinde olun. Bakın hep Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya vs. örnek veriliyor. Bunların faiz artırdığı ile ilgili söylemler yapılıyor. Fakat dünyadaki çoğalan ülkelerin, gelişmiş ülkelerin tamamına karşısında dolar endeksi değer kazanıyor.

Uyarı ederseniz dolar endeksi 89’lardan doksanlardan, 94’lere geldi. Orda da 1 artma var. Yani ilk kez bu şekilde ölçmek lüzumlu.

Bu şart başta küresel çapta doların güçlenmesi ile alakalı bir durum… Yahut günübirlik geçici olarak rakamlara bakmakla alakalı bir koşul yok. Yani bunu bambaşka bir kefeye koyuyoruz. Çünkü dolar endeksi güçleniyor, dolar güçleniyor. Bütün para birimleri karşı güçleniyor.

Bakın Macaristan faiz artırımına gitti. Çek Cumhuriyeti faiz artırımına gitti. Ona karşın son 20 jurnal dönemde yüzde 4 oranında Macaristan parasının değer kaybettiğini görüyoruz. Dolar karşı yani bunu yalnızca faizde ölçmek lazım. Küresel çapta dolarla ilgili dolar endeksi ile ilgili Amerikan tahvillerinin 1,60’lara gelmesiyle ilgili bir sorun var.

Ilk Kez bunu küresel olarak değerlendirmek lazım. bunun dışında Türkiye’ye özel bir takım noktalar varmış. Yani bununla ilgili şöyle söyleyelim, kurun etkisi yani kurun geldiği düzey diğer ülkelere baktığımızda kıyasladığınızda sahiden aynı yönü olan.

Örneğin son 2 haftalık dönemde, bilhassa yerlilerin kurla ilgili çıkış yaptığını görüyoruz. Yani faizin geldiği boyut da düşünüldüğünde bunların hepsini bir arada değer biçmek gerekli. Ben Sayın Merkez Bankası başkanının “Kurdaki çıkışın faizle ilgisi değil.” söylemini şöyle değerlendiriyorum. Açık Konuşmak Gerekirse bunun sadece faizle ilgisi yok. Yani keza küresel gelişmeler var, konjonktürel gelişmeler var, jeopolitik gelişmeler var. Bakın geçen günkü Suriye’ye müdahale edileceği ile ilgili haber geldikten sonra bile. 1 otorite yaşandı. Yani bunu top yekûn olarak değer biçmek gerekli. Sadece faiz ile ilgisi yok.

O yüzden Merkez Bankası Başkanı’nın bu değerlendirmelerine “Faizle ilgisi var, lakin yalnızca faizle ilgili bir şart yok” şeklinde değer biçmek daha içten bir açıklama olur diye düşündüm.

DOLAR KURUNDA YÜKSELİŞ DEVAM. EDER Mİ?

Bununla ilgili ilk kez Amerika tahvil faizlerinin yukarı yönlü mü aşağıda yönlü gideceğine görmek lazım. FED diyor fakat, “Kasım ayından itibaren bağ alımlarını yavaşlatmaya başlayacağız.” öte yandan 2022 yılı ile ilgili de “2022’nin ortasından itibaren de faiz artışlarına başlayacağım.” şeklindeki beyanları doların güçlenmesini beraberinde getiriyor.

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE DEVAM EDER Mİ?

Küresel olarak normalleşme başladığı sürece yani o mali genişleme azaldığı, FED’in bu söylemleri ne dek yerine getireceği, enflasyonun Amerika’da ne dek kalacağı ile alakalı bir koşul. Hani burdaki artışı-azalışı ya da kurlardaki artışı-azalışı öncelikle küresel çaplı gelişmelerle değerlendirmek lazım. Ardındaki iç dinamiklere bakmak gerekli. Yani Macaristan’ın iç dinamikleri çok çok ayrı. O yüzden iç dinamikleri nasıl? Cari açığınız nasıl? İhracatımız nasıl? Bunların hepsini bir arada değerlendirip, ondan sonra bir yol haritası oluşturuluyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık