Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

Sezgin Baran Korkmaz hakkında tutuklama kararı

2 ay önce
30 kez görüntülendi

Sezgin Baran Korkmaz hakkında tutuklama kararı

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz ve 3’ü tanıdık olmayan uyruklu 10 birey ile bu kişilerle bağlantılı “malen sorumluluk sahibi” şirketler hakkında, Amerika’dan haksız kazançla elde edilen “mal varlığı değerini aklama” suçundan hapis cezası istemiyle açılan davanın birincil duruşması görüldü.

İstanbul 10. Asliye Suç Oluşturan Mahkemesindeki duruşmaya, gazeteciler alınmadı.

Sanıklardan tutuksuz yargılanan Kamil Feridun Özkaraman, Ayşe Nil Yılmaz, Bereket Öner, Ziyaattin Bartik ve Doğa Doğan ile avukatları katıldı.

İddianamede “Malen sorumlu” olarak geçen Blane Teknoloji Sistemleri Sanayi ve Ticaret AŞ, Biofarma İlaç Sanayi ve Ticaret AŞ, Isanne S.A.R.L, Komak Isı Izolasyon Sistemleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Mega Varlık Yönetim AŞ ve SBK Holding AŞ’nin yetkilileri ve avukatları da duruşmada hazırlanmış bulundu.

Öğle saatlerinde başlayan duruşmada savunma yapan sanıkların suçlamaları reddettiği öğrenildi.

BULUNDUKLARI ÜLKELERDE SAVUNMALARI ALINACAK

Takriben 6 saat süren duruşmanın ardından ara kararlarını ifade eden duruşma, Jabob Ortell Kingston, Levon Termendzhyan ve Olessia Zoubkova’nın tanıdık olmayan ülkede bulundukları anlaşıldığından, haklarındaki yakalama kararının kaldırılmasına, savunmalarının alınabilmesi için bulundukları ülkedeki adli makamlara istinabe (adli takviye) yazılmasına hükmetti.

Sanık Alptekin Yılmaz’ın hakkındaki yakalama kararının infazının beklenilmesine hükmeden duruşma, sanık Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki tutuklamaya karşın yakalama kararının kaldırılmasına ve yokluğunda tutuklanmasına karar verdi.

Duruşma, sanıklar Kingston ve Termendzhyan’un Amerika’daki yargılanmaları devam ettiğinden, bu ülkedeki mahkeme ilamının istenmesi için ABD adli makamlarına adli açıklamalar yazısı yazılmasını kararlaştırdı.

DDK’dan sanık Kingston’un Mega Varlık AŞ. adlı şirketi kurarken bildirdiği ekonomik ve mali durumunu gösterir bütün belgelerin ve referans mektuplarının bir örneğinin gönderilmesinin istenmesine hükmeden duruşma, ayrıca sanık hakkında Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ne müzekkere yazılarak, Türkiye’de 2013 yılında tanıdık olmayan yatırımcı sıfatının olup olmadığının sorulmasına karar verdi.

HAZİNE’NİN KATILMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Suçtan zarar gören define avukatının katılma talebinin hazinenin suçtan aracısız zarar görmemesi nedeniyle reddine de hükmedildi. “Malen sorumluluk sahibi” olan şirketlerin kamu davasına “katılan” olarak kabullerine de hükmedildi. Sanık Ayşe Nil Yılmaz’ın savunma ve delillerinin gelecek celse alınmasına hükmeden duruşma, sanıklar ve katılan şirket yetkilileri ve vekillerinin müsadere ve el koyma taleplerini reddetti.  

Mahkeme, duruşmayı 18 Ocak 2022’ye erteledi.

7.5 YILA DEĞIN HAPSİ İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Bürosu kadar hazırlanan iddianamede, yakalamalı sanıklar Sezgin Baran Korkmaz, Alptekin Yılmaz, Olessia Zoubkova, tutuksuz sanıklar Kamil Feridun Özkaraman, Ayşe Nil Yılmaz, Bolluk Öner ve Ziyaattin Bartik’in “suçun konusunu yaratıcı malvarlığı değerini, bu özelliğini bile bile satın elde etmek, benimsemek, bulundurmak veya uygulamak” suçundan ayrı ayrı 3 yıldan 7 yıl 6 avuç içi dek hapisle cezalandırılması isteniyor.

ABD uyruklu yakalamalı sanıklar Jabob Ortell Kingston ve Levon Termendzhyan’ın (Lev Aslan Dermen), “bir suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini, yurt dışına içeri almamak ya da bunların gayrimeşru kaynağını gizli tutmak veya yasal bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak maksadıyla değişik işlemlere bağlı yakalamak” suçundan ayrı ayrı 4 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya dek hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, tutuksuz davalı Doğa Doğan’ın “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini temize çıkartma suçuna takviye etme” suçundan 1 yıl 6 aydan 3 sene 9 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Bu sanıkların süreli hapis cezasına mahkumiyetleri halinde elde ettikleri maddesel fayda-idareli kazançlarının zor kullanarak alımına (müsadere) karar verilmesi de istenen iddianamede, “malen sorumluluk sahibi olarak” belirtilen SBK Holding’in de yer aldığı 6 şirket ile ilgili de özel hukuk tüzel kişileri olarak etkinlik izinlerinin iptaline karşın karar alınması talep ediliyor.

Reklam

Sezgin Baran Korkmaz hakkında tutuklama kararı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık