Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Son dakika… 15 Temmuz’un 5. yıl dönümü! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tanımlama

1 hafta önce
5 kez görüntülendi

Son dakika… 15 Temmuz’un 5. yıl dönümü! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tanımlama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milleti selamlayarak başladığı konuşmasında, bugün, devlet ve millet hayatının hem en hain saldırısının, hem de en şanlı direnişlerinden birinin beşinci yıl dönümü olduğunu dile getirdi.

Sözlerine, “O gece ‘Bedr’in aslanları değin şanlı’ mücadeleleri esnasında bir gül bahçesine girer gibi toprağa düşen 251 şehidimize Allah’tan rahmet dileyerek açılmak istiyorum.” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Her birinin hikayesi öbür bir epope olan şehitlerimiz, ‘gömelim gel seni tarihe’ desek sığmayacak kahramanlıklarıyla, bu millete kefen biçenlere adalet ettikleri dersi vermişlerdir. Peygamberlikten sonraki en şerefli makama, Rabb’imizin katında en yüksek mertebeye ulaşan şehitlerimize vefa borcumuzu, geride bıraktıkları emanetlerine sahip çıkarak ödemenin gayreti içindeyiz. Erkeği ve kadınıyla, genci ve yaşlısıyla, öğrencisi ve hocasıyla, işvereni ve işçisiyle, memuru ve esnafıyla, velhasıl her yaştan, her meslekten, her kesimden insanıyla, ‘bu hayasızca akına gövdelerini siper ederek’, sokakları ve meydanları doldurarak, gördükleri her yerde darbecilerin önlerini keserek, yeri geldiğinde önlerine katıp kovalayarak, anadan, yardan, evlattan, serden geçerek verdikleri mücadele esnasında gazilikle şereflenen kardeşlerimize de en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Hakk’a tapan milletimizin istiklal aşkı, bağımsızlık yaşayan bayrağımızın nazlı dalgalanışı, yurdumuzun üstünde sonsuza dek inleyecek ezanlarımızın sesi şahidimiz olsun ama; ülkemize ve milletimize yapılan ihaneti katiyen unutmayacağız.”

“Bu alçaklığın hesabını yakaladığımız, tespit ettiğimiz bütün hainlerden sorduk, sormaya devam edeceğiz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öbür dünyada da bu iblis yoldaşlarının yakasına yapışacak, ruzi mahşerde peşlerini bırakmayacağız.” ifadelerini kullandı.

“O gece yaşananlar masumların kanını döken hainlerin nasıl dünyanın en sefil yaratıklarına dönüşebileceğini göstermiştir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz 2016 Cuma günü akşam saatlerinde başlayıp, ertesi gün milletin ayakları aşağıda çiğnenerek sona eren darbe girişiminin, tarihteki yerini bir ibret vesikası olarak aldığına dikkat çekici ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nesiller her tarafında milletimizin her bir ferdi, bu eşi sanki olmayan ihaneti hatırladıkça, istiklalimize ve istikbalimize daha sıkı sarılacaktır. Ülkemiz, Cumhuriyet tarihi her tarafında elbette pek fazla darbeye, darbe girişimine, kalkışmaya, terör saldırısına maruz kalmıştır. Fakat o gece yaşananlar bize, kendi devletine, kendi halkına, kendi insanına tabanca doğrultan, masumların kanını döken bu hainlerin nasıl dünyanın en sefil yaratıklarına dönüşebileceğini göstermiştir. Esasen, milletleri millet yapan unsurlardan biri de, tarihlerindeki bu cins acıyla, canla, kanla yoğrulmuş zaferlerdir. Bin yıllık vatanımızın dikensiz gül bahçesi olmadığını, az daha her günümüzü mücadeleyle geçirdiğimizi biliyoruz. Dünyanın her ülkesinin ve toplumun gözdesi bir coğrafyayı bin yıldır vatan kılmanın ve vatan olarak tutmanın bedelini ödüyoruz. Yakın çevremizde son 1-2 asırdır yaşananları gördüğümüzde, bu bedelin karşılığını birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, devletimizi, geleceğimizi kurtarmak olarak aldığımız bir gerçektir. Geride bıraktığımız 8 yılda ayrı görünümler altında yaşadığımız saldırılar, vatanımıza sahip çıkma mücadelemizin sürüp gideceğine dikkat çekici ediyor. PKK’sından DEAŞ’ına ve FETÖ’süne dek envai kılıktaki terör örgütleri üzerinden tedavüle sürülen senaryoların amacı; ülkemize diz çöktürmek, milletimizi tutsak etmek, topraklarımızı yağmalamaktır.”

“Terör örgütlerini kullanarak topraklarımızı korkutma edenler, yaptıklarıyla doğrusu kardeşliğimizi pekiştirdiklerini anlayamadılar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye karşısında içinde bulunduğu her uluslararası platformda sergilenen çifte standardın, benzer senaryonun bir öteki boyutu olduğunu vurgulayarak, “Binlerce, on binlerce kilometre öteden terörle mücadele bahanesiyle gelip, gönül coğrafyamızı kana ve gözyaşına bulayanlar, milyonarca insanın geleceklerini karartanlar, Türkiye’yi aynı akıbete ortak edememenin öfkesi içindedir. Kendi güvenlikleri ve konforları için ülkemizi kalkan olarak kullandıklarını sananlar, sahiden bizim büyük bir uygarlık ve tarih mirasına sahip çıktığımızı anlamıyorlar, anlayamıyorlar. Bölgemizde barışı, huzuru, istikrarı, güvenliği karşılamak için gösterdiğimiz gayretler ve yaptığımız fedakarlıklar, esasen büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolunda artan bir şekilde güçlenen uyanışın etap sesleridir.” diye konuştu.

Seyahat olaylarıyla sosyal çatlaklar oluşturmaya çalışanların, fiilen milletin bünyesine birlik ve beraberlik aşısı yaptıklarını göremediklerini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Darbe girişimleriyle insanlar iradesini ortadan kaldırmak suretiyle devletimize el hazırlamak isteyenler, binlerce takvim geleneğin son halkasını daha da perçinlediklerini fark edemediler. Terör örgütlerini kullanarak topraklarımızı korkutma edenler, bu yaptıklarıyla doğrusu kardeşliğimizi pekiştirdiklerini anlayamadılar. Doğudan batıya, kuzeyden güneye her istikamette, ülkemizi derin, tarihi ve kültürel ilişkilere sahip olduğu coğrafyalardan koparmaya kalkanlar, fazla daha sağlam gönül bağları kurmamıza vesile olduklarının farkına varamadılar. Bizim yalnızca ve sadece, tüm insanlık adına dile getirdiğimiz hak ve adalet taleplerini kendilerininki gibi siyasi riyakarlık olarak görenler, mazlumların sesi, soluğu, umudu haline gelmemizin sırrını kavrayamadılar.
Tıpkı 15 Temmuz gecesi milletimizin, nasıl olup da dünyanın en çağdaş savaş araçlarını çıplak elleriyle durdurduğunu anlayamadıkları gibi, ülkemizin öteki hususlardaki duruşunun sebebini de çözemediler. Halbuki biz sadece kendimiz için ne istiyorsak, bütün coğrafyamız için, bütün dostlarımız için, bütün insanlık için de aynısını istiyoruz. Bunu, diğer niyetlerimizi sır olarak saklamak için yok, samimiyetle yaptığımız için de gittiğimiz bitmiş hüsnü kabul görüyor, el üstünde tutuluyoruz. Dün Suriye’de bunu yaptık, Libya’da bunu yaptık, Karabağ’da bunu yaptık. Yarın da inşallah Afganistan’da ve diğer yerlerde benzer ihlaslı ve hakkaniyetli duruşla kardeşlerimizin yanında olacağız.”

“Hamdolsun milletimiz bizi anlıyor, bize güzergah gösteriyor, bizimle birlikte yürüyor”

“15 Temmuz yalnızca ülkemizde kendi istiklalimize ve istikbalimize sahip çıkmanın yok, aynı zamanda işte bu büyük vizyonun da sembolüdür.” diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Natürel her husus gibi bu reel de, görmek isteyen gözler, dinlemek isteyen kulaklar, konuşmak isteyen diller, iyi anlamak isteyen zihinler, neşeyle çarpmak isteyen kalpler, umutla dolmak isteyen gönüller için geçerlidir. Hamdolsun milletimiz bizi anlıyor, bize güzergah gösteriyor, bizimle birlikte yürüyor.
İşte bunun için ülkemizi tutsak almaya çalışan müstevlilere bir yüzyıl önce olduğu gibi ‘Türkiye geçilmez’ diyoruz. İşte bunun için milletimize aleyhinde sinsi niyetler besleyen muhterislere ‘başaramayacaksınız’ diyoruz. Dün başaramadılar, bugün başaramadılar, yarın da inşallah başaramayacak, büyük ve enerjik Türkiye’nin inşasına engel olamayacaklar. Varsın kim kiminle yürürse yürüsün. Bizim yoldaşımız milletimizdir. Bizim yoldaşımız, Malazgirt’ten İstanbul’un fethine, Çanakkale’den İstiklal Harbine, Kıbrıs çıkarmasından 15 Temmuz’a bütün şehitlerimizdir. Bizim yoldaşımız, herkes dünyaya değerinde mücadele azmiyle doymuş gazilerimizdir. Bizim yoldaşımız, aksakallı dedelerimizin, beyaz tülbentli ninelerimizin ağlayarak ettikleri dualarıdır.
Bizim yoldaşımız, dünyanın dört bir yanında kalbini ve gözlerini bize dikmiş mazlumların umutlarıdır. Bizim yoldaşımız, kendileri ve ülkeleri için kalpleri yerinde duramayan coşku doymuş, proje dolu, istikametlerini 2053’e çevirmiş gençlerimizdir, çocuklarımızdır. Gerisi söz-ı güzaftır. Hani Arşimet, ‘bana bir kaldıraç verin dünyayı yerinden oynatayım’ diyor ya… Biz de diyoruz ancak, işte bu büyük milletle dünyayı da yerinden oynatırız, cihana da hükmederiz, evrene de sesimizi duyururuz. Rabb’im yar ve yardımcımız olsun.”

“Rabb’im bizleri bir daha 15 Temmuz gibi ihanetlerle sınav etmesin diyoruz. Rabb’im ülkemizi ve milletimizi muhafaza eylesin diyoruz. Rabb’im her işimizi basit kılsın, her gayretimizi hedefine ulaştırsın diyoruz” biçiminde konuşun Erdoğan, “Bu düşüncelerle sözlerime son verirken salı günü vasıl olacağımız Kurban Bayramı’nızı çoktan tebrik ediyorum. Rabb’imden, bu mübarek günler hürmetine milletimizi, Müslümanları ve tüm insanlığı felaha kavuşturmasını diliyorum. Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.Kalın sağlıcakla.” dedi.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık