Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Son dakika: Bakan Koca’dan flaş yorumlama! “Kurban Bayramı’na dek” diyerek duyurdu

2 hafta önce
9 kez görüntülendi

Son dakika: Bakan Koca’dan flaş yorumlama! “Kurban Bayramı’na dek” diyerek duyurdu

Bakan Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Valilik önünde Bismil Ovası Tarımsal Sulandırma Tesisleri, Diyarbakır Tekstil OSB 30 Fabrika, 4. Otosanayi Sitesi ve yapımı tamamlanan öteki projelerin açılışı amacıyla düzenlenen törende, Diyarbakır için hayata geçirilen hizmetlerin devreye alınması ve yeni hizmetlerin başlatılması için kentte bulunduklarını söyledi.

Medeniyetin kadim şehri Diyarbakır’ın, sevgi ve kardeşliğin yeşerttiği koskoca bir çınar ağacı olduğunu kaydeden Koca, halkın kucaklaşmasının teminatının bu koca çınarın kökleri olduğunu belirtti.

Milletin birbirine bağlılık ve ayrılmaz bütünlüğünün amblem şehirlerinden birinin Diyarbakır olduğunu, bugün birçok buluş ve hizmetin devreye alınacağını belirten Koca, son 19 yılda 19’u hastane elde etmek üzere 48 afiyet tesisini Diyarbakırlıların hizmetine sunduklarını aktardı.

Bütün dünyayı kasıp kavuran küresel bir salgınla çaba ettikleri 20 ayı geride bıraktıklarını açıklayan Koca, bu dönemde fazla gelişmiş olduğu iddia edilen ülkelerde deha altyapıların ne kadar beceriksiz olduğunun görüldüğünü, Türkiye’nin, bu imtihandan bir hastasını zeka mağdur etmeden alnının akıyla çıktığını anlattı.

Büyük Kasaba Hastanesinin ihalesi yapılacak

Bakan Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘En büyük hayalim’ diye tanımlama ettiği şehir hastanelerimiz salgın hastalık döneminde şehirlerimizdeki hasta yükünü kaldıran ve her vatandaşımızın sağlık hizmetine ulaşmasını temin eden en manâlı güvencemizdi. Dünyayı kasıp kavuran bir salgın döneminde ne büyük bir vizyonun eseri olduğunu bir defa daha kanıtladı. Hayalleri gerçekleşemez ütopyalar olarak görenler, katiyen bu büyük vizyonun bir benzerini sergileyemezler. Sayın Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır için kurduğu düş de reel oluyor. Diyarbakır’ımızda 1000 yataklı tam teşekküllü ve en çağdaş altyapıyla kurulacak olan Diyarbakır Büyük Kasaba Hastanemizin ihalesini bu ay gerçekleştiriyoruz.”

Vatandaşlara aşı çağrısı

Bir hayalin daha hakiki olduğunu dile getiren Koca, Türkiye’nin, 2023 vizyonunu gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştığını belirtti.

“Bu vizyonun bir parçası olmaktan müteşekkirim. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2023 hedefine yürüyen dinç Türkiye’de güçlü bir sağlık durumu sistemi cisim bulmuştur. Ülkemizi ve geleceğimizi tüm boyutlarla etkileyen salgınla mücadeleyi devletimizin bu gücü ve fedakar sağlık durumu ordumuz tamamen başarıyla yürüterek fazla önemli bir eşiğe gelmiş durumdayız.” diyen Koca, dün, salgın nedeniyle hastanelerde yoğunlaşan sıhhat hizmeti ihtiyacını başarıyla göğüsleyen sağlık çalışanlarının, bugün Türkiye’nin dört bir yanına salgını bitirecek aşı programını başarıya ulaştırmak için canla başla çalıştığını vurguladı.

Sıhhat çalışanlarına teşekkür eden Koca, dünyanın en hızlı aşılama programlarından birini yürüttüklerine dikkati çekti.

Aşı ile toplumsal bağışıklık sağlandığında artık gündemlerinde salgın hastalık kalmayacağına göze çarpan eden Koca, “Her ferdi en az bir doz aşı olmuş bir ülke olarak Kurban Bayramı’na girmeliyiz. Bu hedefe bir lahza önce ulaşabilmek için demin aşılarını olmamış vatandaşlarımızı aşı olmaya ağırlama ediyor, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu.

Vali Karaloğlu kentte yapılan çalışmaları anlattı

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu da devletin ve hükümetin sunduğu imkanlarla Büyükşehir Belediyesi’nin, ilçe belediyelerinin ve bütün halk kurumlarının Diyarbakır’a değer olma şuuruyla çalıştığını söyledi.

İç Kale’den Kurşunlu Cami Meydanı’na açılan Küpeli Kapı’yı bu sene açtıklarını belirten Karaloğlu, kentte yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Karaloğlu, “İslam ordularının Diyarbakır’ı fetih yolu olan Fetih Kapısı, 50 yıl daha sonra ramazan ayında yeniden açıldı. Yer yer harabeye dönmüş devasa surlarımızda diriliş bitmiş başladı. Bugün Diyarbakır’ın 17 ilçesi
şantiyelerle dolu.” ifadelerini kullandı.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık