Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Son dakika: BMGK’dan Cilvegözü kararı!

2 hafta önce
8 kez görüntülendi

Son dakika: BMGK’dan Cilvegözü kararı!

BMGK’de kapalı oturumda yapılan oylamada “Suriye’ye hudut ötesi yardım mekanizması” olarak nitelenen Cilvegözü Hudut Kapısı’nın bir yıl daha açık kalması oy birliği ile kabul edildi.

Suriye’nin kuzeybatısındaki yaklaşık 5 milyon kişiye ulaşan ve yaşamsal ağırlık taşıyan milletlerarası insani destek malzemelerinin gönderildiği tek sınır kapısı Cilvegözü, Rusya’nın engellemesi durumunda yarından itibaren kapanma riskiyle karşısında karşıya bulunuyordu.

BM, Suriye’ye milletlerarası yardımların yapılmasına olanak tanıyan BMGK kararlarının yetkilendirdiği mekanizmayla 2014’ten bu yanlamasına, özellikle Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de 5 milyona yakın kişiye ulaşıyor.

2020’ye dek yiyecek, ilaç, tıbbi ve hijyen malzemesi gibi uluslararası insani yardımlar, 2’si Türkiye’den almak üzere 4 hudut kapısından gönderilirken; Rusya’nın vetosu ve itirazları üzerine sınır kapılarının sayısı önce 2’ye indirilmiş, daha sonra Rusya, yalnızca Cilvegözü Sınır Kapısı’nın 1 yıl daha açık tutulmasına tasdik vermişti.

BM Genel Sekreteri Guterres’ten tanımlama 

Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, “Genel Sekreter, Emniyet Konseyi’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki BM sınır ötesi mekanizmasını Cilvegözü Hudut Kapısı yoluyla genişletme kararını gönül rahatlığıyla karşılıyor. Sınır ötesi insani takviye, bölge ve ötesinde milyonlarca insan için bir yaşam çizgisi olmaya devam ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ihtiyaçların yapılan yardımlardan çok daha pozitif olduğuna da uyarı çekilerek “Ilave geçişler ve genişletilmiş fonlarla, BM gelişen sayıda gereksinim sahibi insana yardım etmek için daha fazlasını yapabilir.” ifadelerine yer verildi.

Birleşmiş Milletler Emniyet Konseyi (BMGK), bugün Suriye’ye hudut ötesi yardımlar için Cilvegözü Sınır Kapısı’nın açık tutulmasının bir yıl daha uzatılmasına oy birliğiyle karar vermişti.

Suriye’nin kuzeybatısındaki takriben 5 milyon kişiye ulaşan ve hayati önem taşıyan milletlerarası insani destek malzemelerinin gönderildiği tek sınır kapısı Cilvegözü, Rusya’nın engellemesi durumunda yarından itibaren kapanma riskiyle karşı karşıya bulunuyordu.

2020’ye dek gıda, ilaç, tıbbi ve hijyen malzemesi gibi milletlerarası insani yardımlar, 2’si Türkiye’den elde etmek üzere 4 sınır kapısından gönderilirken; Rusya’nın vetosu ve itirazları üstüne sınır kapılarının sayısı önce 2’ye kesilmiş, sonradan Rusya, yalnızca Cilvegözü Hudut Kapısı’nın 1 sene daha açık tutulmasına onaylama vermişti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada BMGK’nin 12 ay için aldığı kararın ilk 6 aydan sonradan BM Genel Sekreteri’nin raporu temelinde ilave 6 ay olarak uygulanacağı belirtildi.

Cilvegözü Hudut Kapısı’nın önemine işaret edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Laf konusu sınır kapımız üzerinden gönderilen BM yardımları Suriye’deki insani krize etkili mukabelenin devamı ve yöresel kararlılık ve güvenlik için elzemdir.

böylece, Suriye halkının ihtiyaçlarını karşılamak nedeniyle ülkemiz üzerinden etkinlik belirten sınır ötesi BM insani yardım mekanizmasının devam ettirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. BMGK’nin ve esas uluslararası aktörlerin bu konuda sergiledikleri yapıcı yaklaşımı ve uzlaşmacı tavrı başta siyasi işlem almak üzere Suriye krizine kalıcı bir çözüm bulunması amacına matuf milletlerarası çabalar bağlamında da ortaya koymalarını bekliyoruz.”

Açıklamada hem “Türkiye, Suriye’deki insani krizle mücadeleye karşın güçlü desteğini sürdürecek, ateşkesin idamesine ve siyasi sürecin ilerletilmesine faal katkı yapmaya devam edecektir.” ifadesine yer verildi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık