Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’de gençlerle buluştu

1 hafta önce
6 kez görüntülendi

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’de gençlerle buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’ye yönelik devlete ait ziyareti kapsamında Lefkoşa’daki Büyük Han’da gençlerle bir araya geldi.

Konuşmasına gençleri selamlayarak başlayan Erdoğan, “İki bayramı bir arada yaşamak üzere geldiğimiz Kıbrıs’ta, siz gençlerimizle bir arada olmaktan büyük bir memnun etme duyuyoruz. Sizlerin şahsında Türkiye’deki ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tüm gençlerimizin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Yeniden sizlerin şahsında bütün gençlerimizin 20 Temmuz Uzlaştırma ve Serbest Bayramı’nı kutluyorum. Kurban Bayramı inancımızın, imanımızın ve medeniyetimizin, bizi biz yapan değerlerimizin sembolüdür. 20 Temmuz Barışma ve Özgürlük Bayramı da asırlardır adanın asli sahibi Kıbrıs Türkü’nün, bu toprakların ilanihaye egemen ve eşdeğer sahipleri olduğunun cümle aleme ilanıdır.” ifadelerini kullandı.

Gençlerden bu iki büyük emaneti üslenmeleri için kendilerini yetiştirmelerini, kalplerini ve zihinlerini zenginleştirmelerini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Akif merhumun dediği gibi ‘İmandır o cevher oysa, ilahi ne büyüktür. İmansız olan paslı kalp, sinede yüktür.’ Sizler imanınızla, birikiminizle, azminizle, enerjinizle, kararlılığınızla Türkiye’yi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni hedeflerine ulaştıracaksınız. Gönül sınırlarımız içindeki Kıbrıs’ta verdiğiniz her mücadelede dün nasıl hep yanınızda olduysak, bugün de yarın da yanınızda olacağız. Çünkü bu dava bize Hala Sultan’ın, Lala Mustafa Paşa’nın, Hekim Fazıl Ufak’ün, Rauf Denktaş’ın emanetidir. Türkiye de 20 Temmuz 1974’te işte bu emanete sahip çıkmak için harekete geçti. Bugün de aynı emaneti daha ileriye taşımanın mücadelesini veriyoruz. İnşallah bu uğraş, devraldığımız bu sancak, sizler devraldığınızda tıpkı büyük ve güçlü Türkiye gibi güçlü olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin inşasını tamamlayacaksınız.”

“Bu gençliğin önünde durabilecek hiçbir zorlama tanımıyoruz”

Gerçekleştirdikleri buluşmanın gerçekte maziden atiye kurdukları köprünün nasıl kuvvetli bir şekilde hayat bulduğu gösterdiğini söyleyen Erdoğan, “Açık konuşuyorum, bu gençliğin önünde durabilecek, buradaki azim ve heyecanı engelleyebilecek hiçbir kuvvet tanımıyoruz.” dedi.

Millet olarak yürüttükleri her mücadelede olduğu gibi Kıbrıs’ta da kimsenin hakkında, hukukunda, malında, geleceğinde gözleri olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Biz sadece kendi haklarımızı korumanın, kendi geleceğimizi yapı etmenin peşindeyiz. Sürekli sözünden dönenleri, aralıksız oyun bozanlık yapanları, sürekli şımarıklık edenleri koruyup kollayanlar eninde sonunda buradaki faziletli duruşu görecek, kabullenecek, gereğini yerine getirecektir. İşte o güne dek haklarımızı edinmek için her zaman birlikte tekrar tekrar, dinlenmeden çalışacağız, çaba edeceğiz. Rabb’im yar ve yardımcımız olsun. Bu hoş randevulaşma vesilesiyle bizlere yüreklerinizi açtığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun, Allah’a itimat olun.”

“Milletimizin verdiği uğraş unutulur gibi değildi”

Soru-yanıt kısmında söz bölge Girneli peyzaj mimarı ve bisiklet milli ekip sporcusu Yağmur Aydındağ, Kıbrıs Türkleri için Erdoğan’ın keza şahsının ayrıca de makamının son derece kayda değer olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde sımsıkı bir şekilde kenetlenerek bu yolda yürümeye devam edeceğini bildiren Aydındağ, “Yüce Rabb’im hem size hem bize değil 2023’leri, sizlerin liderliğinde 2033’leri görmeyi nasip eylesin.” dedi.

Erdoğan, “Kıbrıs denilince aklınıza ilk ne geliyor? Fetihler mi hellim mi?” diyen soran Aydındağ’a, şu yanıtı verdi:

“Hellim peyniri gelmiyor dersek ayıp olur. hemen malum Kıbrıs’ın en zinde kalemlerinden bir parça başına hellim peyniri. Tabii bizim aklımıza 74 geliyor. Çünkü 1974, o mücadele de o savaş da çocukluğumuzun en hareketli çağlarıydı ve buralardaki zafere giden o yolda Doktor Fazıl Küçük, Rauf Denktaş, öbür tarafta Başbakan merhum Ecevit, Başbakan Yardımcısı Erbakan ve bunlarla birlikte milletimizin verdiği uğraş unutulur gibi değildi. Bahşedilen bu uğraş neticesinde de hamdolsun, bu zalim diyeceğim artık, Yunanların elinden kurtarılmış oldu. Bu çaba ile birlikte az kalsın dünyada bize karşı Haçlı Seferi zihniyetini her yerde ortaya koymak isteyenlere Türkler olarak büyük bir ders vermiş olduk. O günden aklımda kalan en kayda değer başlık nedir diye sorarsanız onu da söyleyeyim. Beşparmak Dağları’dır. Şimdi de inşallah yapacağımız külliyeyi de Beşparmak Dağları’na sırtımızı dayayarak, böyle bir yerde yapmayı planladık Sayın Cumhurbaşkanı ile beraber.”

KKTC ve Türkiye badminton milli sporcusu bir gencin, gelecek ay dünya şampiyonasına katılacağını ve Türkiye’yi temsilcilik edeceğini belirterek, “bu arada benim gibi çoğu sporcu var, başka branşlar yapan ve ambargolar yüzünden turnuvalara katılamıyorlar.” ifadeleri üstüne Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, “Biz bu kardeşlerimizi bizim üzerimizden turnuvalara sokamaz mıyız, badmintonda? Çünkü başarılı neticeleri var.” diye sordu.

Bu konuda bazı incelemeler yaptıklarını, badmintonda ciddi ilerlemeler olduğunu gösteren Kasapoğlu ise “Bahsettiği arkadaşlarla da görüşelim, onlarla ilgili de yapabileceğimiz bir şey olursa…” dedi.

Erdoğan’ın, “Türkiye üzerinden bence müsabakalara katılsın. Nasıl olur?” ifadeleri üstüne genç sporcu, “Güzel olur” yanıtını verdi.

“Bu güzel alan, bu güzelim deniz böyle hareketsiz bir vaziyette kalmasın”

KKTC’li bir meslek insanının Kapalı Maraş’ın umut vadeden bir geleceği olduğunu belirtmesi ve buradaki çalışmaların son durumuna ilişkin değerlendirme yapmasını istemesi üstüne Erdoğan, “Bize muavin olun, kapalı, açık o bölgelerde bize danışmanlık yaparsanız isabetli olur. Çünkü fazla hızla uzaklık almamız lüzumlu. Rahatsız olmaya başladılar. Aslında biz onları rahatsız edecek bir şey yapmıyoruz. Biz yalnızca haklının hakkını kendine verelim diyoruz lakin bu güzel bölge, bu güzelim deniz böyle atıl bir vaziyette kalmasın.” diye konuştu.

“Buralar Kuzey Kıbrıs’ın az kalsın hareket alanı haline gelmiş olacak”

Erdoğan, KKTC’de öğrenim gören hukuk fakültesi öğrencisinin, son dönemde Türkiye ile KKTC ilişkilerinin yüksek derecede ivme kazandığını belirterek, bu konuda değerleme yapmasını istemesi üzerine şöyle konuştu:

“Bu konuda şu anda Cumhurbaşkanımız ile aramızda tabii en ufak bir bıkkınlık laf konusu değil lakin bundan önce ne yazık fakat Cumhurbaşkanının, Türkiye’nin Cumhurbaşkanına olan teşebbüs tarzı veyahut asıl vatan, yavru vatan meselesinde yaklaşım tarzı, sanki burayı böyle elinde, kucağında bulmuş gibi bir havada konuşuyor. Yani burada tüm bu mücadelenin verilmesi sırasında belli başlı vatan burada nasıl kan döktü? Mehmetçik burada ne değin kan döktü? Sanki bundan hiç haberi yokmuş gibi, böyle bir teşebbüs içerisindeydi. Bizleri bunlar fazla çok üzdü. Fakat Kıbrıs Türkü, seçimlerde vermiş olduğu mücadele ile işi ehline verdi ve işi ehline belirlemek suretiyle de yeni bir işlem başladı. Dolayısıyla bundan böyle aramızda bizim yavru vatan, başlıca vatan ayrımı değil, tam manasıyla bir bütünleşme laf konusu.”

Erdoğan, başlangıç törenlerini yaptıkları birçok tesis bulunduğuna göze çarpan ederek, “Altyapı, üst yapı tüm bunlara yönelik açılışlar var. Bunların hiçbirisi bizi tabii memnun etme etmiyor. Biz yoğun bir şekilde bu altyapı, üst inşa ile ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve Kuzey Kıbrıs’ımızı imrenilir hale inşallah getireceğiz ve yatırım çeken bir ülke konumuna getireceğiz. Bunun için de natürel burada bizim Kapalı Maraş’a, Açık Maraş’a bütün bunlara ihtiyacımız var. Bunları bütünleştireceğiz ve bir an önce buralar Kuzey Kıbrıs’ın hemen hemen hareket alanı haline gelmiş olacak.” diye konuştu.

Erdoğan, kendisine soruyu yönelten hukuk fakültesi öğrencisine, “Fakat sizler de sen şu anda bir hukukçu olarak buranın hukukunu koruyacaksın.” dedi.

Gençler, “Bir gece aniden gelebilirim” adlı şarkıyı Erdoğan’a hediye etti

Programa katılan gençlerden biri, ulusal uğraş döneminde Rumların radyolarından Kıbrıs Türk halkının moralini ayırmak için “Bekledim de gelmedin” şarkısının çalındığını hatırlatarak, “Bizler de kendi radyolarımızdan ‘Bir gece birdenbire gelebilirim’ şarkısını çalarak, Rumlara Türkiye’nin bir gece ansızın ensesinde olacağı korkusunu yaşattık. Belli Başlı vatan Türkiye’ye inancımız tam olmuştur. her zaman yardımlarınızla yanımızda bulunmuş oldunuz.” dedi.

Programa katılan gençler, “Bir gece pat diye gelebilirim” adlı şarkıyı Erdoğan’a hediye etti.

Haykırma Su Yiğitler adlı 9 yaşındaki çocuk da annesiyle yazdığı ve Erdoğan’a ithaf edilen, “Biz bugün yeniden doğduk / Dimdik ayaktayız, yoktur yıkılan / Bugün bizim günümüz / Günümüze hoş geldin Recep Tayyip Erdoğan / Bir ölsek, bin diriliriz gördüğünüz gibi / Değişmeyiz kimseye Lefkoşa, Mağusa, Girne, Lefke’yi / Bizim adımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti / Günümüze güzel geldin Recep Tayyip Erdoğan / Karşılarken özgürlüğü yurdumun evlatları / Parçalayacaktır gökyüzünü Türk yıldızları / Bir yok, bin gece fedadır hepimizin kanı / Günümüze güzel geldin Recep Tayyip Erdoğan / Yeni nesillere anlatmaktır boynumuzun borcu / Bilsinler ama çiçekli kaldırımlar kanlı yoldu / Unutmadık, unutmayacağız, nasıl kazandık bu güzel yurdu / Günümüze güzel geldin Recep Tayyip Erdoğan.” şiirini okudu.

Programın sonunda gençler, “Bir şarkısın sen” şarkısını söyledi.

Programa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık