Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Son dakika haberi… Bakan Koca duyurdu: 35 yaş üstüne aşılama

4 ay önce
27 kez görüntülendi

Son dakika haberi… Bakan Koca duyurdu: 35 yaş üstüne aşılama

Bakan Koca, video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının arkasında yaptığı açıklamada, “Bugün huzurlarınızda son günlerde sizlere hoş haberler vermiş olmanın huzuru ile bulunuyorum.” ifadesini kullandı.

Kovid-19 salgınına son verecek olan aşı programının arzuladıkları ivmede devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Koca, “Salgınla birlikte girdiğimiz engebeli mücadelede düşmanın güçsüz tarafını yakalamış ve onu köşeye sıkıştırmış durumdayız. Aşı programımız çaba üstünlüğünü bize kazandırdı. Burada fazla yoğun emekler verildi. Ilk Kez sizler sabırla ve birlik içinde bu mücadelenin en manâlı neferleri oldunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koca, sağlık durumu çalışanlarının insanüstü gayretle çalıştığının altını çizerek, “Her bir vatandaşımıza bugünlere ulaşmamızda gösterdiği beraberlik ve sabır için müteşekkirim. Sıhhat ordumuz gücünü, hastalarımızı tedavi etmekten vatandaşlarımızı koruyacak olan aşı programına kaydırmış durumda.” dedi.

“35 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımız için aşı randevularını açıyoruz”

Kovid-19’a karşısında zaferin aşılamayla elde edileceğini vurgulayan Koca, şöyle devam etti:

“Parlak ve dinç yarınların habercisi gün gibi ortadadır. Aşı ile toplumsal bağışıklığı elde edeceğimiz zamana sayılı günler kaldı. Son bir hafta içinde aşılarımızı, egzersiz hayatı, eğitim hayatı, sanat ve kültür hayatından, öyle fazla iş ve yaş grubundan insanlarımızın erişimine açtık. Yarın itibarıyla 35 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımız için de aşı randevularını açıyoruz.”

Bakan Koca, enerjik sağlık durumu altyapısı ve halkın gösterdiği yoğun teveccüh doğru toplumsal bağışıklık hedefine her geçen gün daha da yaklaşıldığını belirterek, bugün itibarıyla takriben 23 milyon birinci doz, 14 milyon ikinci doz olmak üzere toplam 37 milyon doz Kovid-19 aşısı uygulandığını kaydetti.

Daha önce “Bu güce güvenin” sözünü söylediğini andıran Koca, “Bunun bir dikkat çekici zamiri olduğundan bahisle kimdir bu gücün sahibi sorusunu soranlar oluyor. Bu gücün sahibi kuşkusuz devletimizdir. Devletimizin gücü büyüktür. Bu güce güveni kuvvetli şekilde belirten halkımıza ve bu gücün en önemli unsurlarından biri olan afiyet teşkilatımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yerli aşı konusunda yeni kabiliyetler kazanıyoruz”

Koca, aşılamada daha üstteki seviyelere ulaşılacağını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Aşılama kapasitemizin hakiki sınırlarını hemen şimdi görmediniz. Yapabiliriz dediğim rakamlara ulaştığımızı fazla yakında görecek ve zinde altyapımızın sağladığı güvenden emin olacaksınız. Salgını önlemenin en kayda değer silahı olan yerli aşı konusunda yeni kabiliyetler kazanıyoruz. Yerli imkan, bütün bağımsızlık nişanıdır. Buna fazla yaklaştığımızı görüyorum.”

Bakan Koca, bu yazın, maskelerin yüzleri terlettiği son yaz olacağını ve herkesin salgın haberlerinden ve sevdikleriyle arasındaki mesafeden kurtulacağını söyledi.

“Bu yaz da tedbiri elden bırakmayalım”

Aşılanmış nüfusun artırılması dek vaka oranlarının çabuk şekilde azaltılmasının da manâlı olduğunu vurgulayan Koca, şöyle konuştu:

“Kovid-19, bulduğu imkanları değerleme gücünü hala koruyor. Normalleşmede kontrolü kaybettiğimiz zaman varlığını olgu tablolarına yansıtacağını biliyoruz. Vaka, hasta, ağır hasta, ölüm oranlarımız tedrici olarak düşüyor fakat halen aktif 80 binden fazla vakamız olduğunu göz ardı edemeyiz.

Unutmamalıyız fakat zafere en yakın vakit riskin de en yüksek olduğu zamandır. Teyakkuzda olmalı ve katiyen tedbirleri manâsız görmemeliyiz. Defalarca birlikte verdiğimiz üstün mücadelenin selameti için bu yaz da tedbiri elden bırakmayalım. Sosyal alanlarımızın tamamının aşı ile korunaklı ayla geleceği esas değin tehlikeli ortamlardan uzak duralım.”

“Lütfen en kısa sürede aşınızı olun”

Bakan Koca, “Birlikten zorlama doğar” atasözünün salgınla mücadelede yaşayarak bir defa daha tecrübe edildiğini belirterek, her bir bireyin mücadeleye katılımının tesis edildiğini ve bunun herkesin büyük gayret ve fedakarlıklarıyla olduğunu ifade etti.

Mücadelenin yeni ve son aşamasının aşı programı olduğuna dikkati çeken Koca, şunları kaydetti:

“Devletimizin gücü ve halkımızın istikrarlı desteği baştan sona salgın engelini bu yaz aşacağız. Gelecek hafta sizlerle salgının kayda değer istatistiklerini ve bize ödettiği bedelin sağlıktaki karşılığını göstermek üzere bir görüşme yapacağım. Bugünlere nasıl geldiğimizi ve ardımızda bıraktıklarımızın neler olduğunu asla unutmamamız gerekiyor. Dünü unutarak yarını inşa edemeyiz. Son sözüm, son günlerdeki tek laf ve ricam, lütfen en kısa sürede aşınızı olun.”

Reklam

Son dakika haberi… Bakan Koca duyurdu: 35 yaş üstüne aşılama Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık