Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

Son dakika: İlk uzay turistleri yola çıktı: Spacex’in astronotsuz uzay yolculuğu başladı

4 hafta önce
11 kez görüntülendi

Son dakika: İlk uzay turistleri yola çıktı: Spacex’in astronotsuz uzay yolculuğu başladı

Son dakika haberi: SpaceX, 60 yıllık insanlı uzay uçuşu tarihinde ilk önce, profesyonel astronotların desteğine ihtiyaç duymadan, 4 turistle dünya etki alanında 3 günlük tur gerçekleştiriyor. Seyahat, Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılan fırlatmayla başladı.

Esinlenme-4 (Inspiration4) adı bahşedilen 4 kişilik uçuşun masraflarını üstlenen 38 yaşındaki meslek insanı Jared Isaacman, söz konusu seyahat için, “Bu, banal insanların gidip yıldızlar arasında maceraya atılabileceği bir dünyaya doğru birincil adım.” ifadesini kullandı.

Seyahatte Isaacman’la birlikte, çocukken kanserle uğraş eden 29 yaşındaki bir sıhhat çalışanı ile uçuş için düzenlenen yarışmayı kazanan 51 yaşındaki bir jeoloji öğretmeni ve 42 yaşındaki eski bir bayan savaş pilotu yer alıyor.

İŞ İNSANLARI BRONSON VE BEZOS DA KISA YOLCULUKLAR YAPMIŞTI

İngiliz iş insanı Sir Richard Bronson da 11 Temmuz’da şirketi Virgin Galactic’in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 kilometre yüksekliğe seyahat etmişti.

Branson dahil 6 kişiyi taşıyan Unity-2 uzay arabulucu, ABD’nin New Mexico eyaletinden fırlatılmış, vasıta Branson ve beraberindekilerle sorunsuz şekilde yeryüzüne inmişti.

ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ise 20 Temmuz’da, şirketi Blue Origin’in geliştirdiği uzay aracıyla uzaya yolculuk etmişti.

Dört karakter mürettebatının tamamı sivillerden oluşan ve tarihte “pilotsuz yapılan birincil uçuş olma” özelliğini taşıyan uçuş, takriben 10 dakika sürmüştü.

KAYNAK: AJANSLAR
Abone Ol

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık