Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Son dakika… NASA duyurdu: Sorun çözüldü

1 hafta önce
1 kez görüntülendi

Son dakika… NASA duyurdu: Sorun çözüldü

NASA’dan yapılan açıklamada, ilk olarak sorunun kaynağının 1980’lerden kalma bir bilgisayar olduğunun sanıldığı fakat değiştirme bilgisayarın devreye sokulmasından sonradan sorunun devam etmesi üstüne komuta ve bilgi biriminde bazı parçaların değiştirildiği kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu bilgisayarların her yerde çalışmaya başladığı bildirilerek, Hubble Uzay Teleskobu’nun işlevine devam edileceği açıklama edildi.

NASA’dan 16 Haziran’da yapılan açıklamada, bilim aygıtlarını denetçi 1980’lerden kalma bir bilgisayarın, hafıza kartındaki mümkün kötüleşme nedeniyle çalışmadığı, buna ast olarak teleskop üstünde bulunan kamera ve diğer enstrümanların güvenli modda bekletildiği kaydedilmişti.

60f1c87dc8c37310a479ef27

NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScl) ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, uzaya fırlatıldığı 1990’dan bu yana dünya etki alanında uzay gözlemleri yapıyor.

Şimdiye kadar 1,5 milyondan fazla gözlem yapan ve bundan böyle emekliye ayrılması beklenen Hubble’ın yerine NASA’nın, Avrupa ve Kanada uzay ajansları ile geliştirdiği yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nu kasımda dünyanın takriben 1,5 milyon kilometre uzağındaki bir noktaya fırlatması planlanıyor.
 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık