Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Son dakika: Türkiye’nin muhtemel harekatı PKK’yı korkuttu! İnanılmaz planı devreye soktular

7 dakika önce
1 kez görüntülendi

Son dakika: Türkiye’nin muhtemel harekatı PKK’yı korkuttu! İnanılmaz planı devreye soktular

Son dakika haberi… Münbiç, Tel Rıfat, Tel Halaf ve Ayn İsa’yı kapsaması beklenen askeri müdahale öncesi Kandil, bölgeye terörist yığmaya başladı. Ayn İsa’da sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya başlayan terör örgütü, 20 evi askeri nokta haline getirdi. PKK’lılar bu şekilde hava harekatını önlemeyi planlıyor.

Ankara’nın kararlı mesajları ve sahadaki askeri hareketlilik Suriye’deki terör örgütü PKK/YPG’yi korkuttu. Örgüt, işgali altındaki bütün bölgelerde alarm durumuna geçti. Barışma Pınarı bölgesine yakın ön cephedekilere Kuzey Irak’taki Gaz Lambası’den yardım yollandı. Bu elebaşlarının bölgedeki öteki teröristlere güya komuta edeceği belirtiliyor.

ARAPLAR SİLAH ALTINA ALINIYOR

Yerel kaynaklara göre özellikle çoğunluğu Arap olan gençler cebren silah altına alındı. Bu gençlerin tünel kazma ve mayın/EYP döşeme gibi işlerde çalıştırıldığı belirtildi. Kaçmaya çalışan gençlerin de belirgin nişancılar göre vurulduğu aktarıldı. Muhtemel harekât bölgelerinden birisi olan Ayn İsa’da örgüt elebaşları kendi ailelerini başka yerlere göndermeye başladı.

Örgüt olası hava ve topçu atışları sivilleri canlı kalkan olarak göstermek için de harekete geçti. Birçok askeri nokta semt aralarına taşındı. 20’ye yakın ev zorla boşaltılarak, karargâh haline getirildi. Münbiç ve Tel Rıfat’a a da yardım güçler gönderildiği dile getirildi.

İDLİB’TE SAVAŞ BAŞLAYABİLİR

SIRASI GELMIŞKEN rejim ve İran destekli milislerin İdlib’e yönelik hamle planı da netleşmeye başladı. İran destekli Bakır Tugayı Komutanı Hac Halid, İdlib’te her lahza savaşın başlayabileceğini söyledi. Halid, “Savunmada kalmamamız gerekiyor. Sahadaki tüm olasılıklar için Rus tarafı ile koordinasyon halindeyiz. Esed güçleri de takviye büyük birliklerini İdlib bölgesine yolladı.” ifadelerini kullandı.

Hac Halit, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esed yönetiminden üst düzey bir yetkili, önümüzdeki günlerde İdlib şehrine yönelik beklenen bir askeri harekatın ön hazırlıklarını yaptıklarını iletti. İlk bacak güney İdlib’den başlayacak ve Cebel ez Zaviye denetim altına alınacak. Derhal, Hama’nın kuzeybatı kırsalındaki muhalefet tehlikesini ortadan kaldırmak için çalışıyoruz.”

OPERASYONA HAZIRIZ

Suriye Milli Ordusu Sözcüsü Yusuf Hammud da ayrıca İdlib’te keza de PKK bölgelerindeki hareketliliği doğruladı.

Harekat için hazır olduklarını dile getiren Hammud şunları kaydetti:

“Ülkenin kuzeybatısındaki yoğun nüfuslu muhalefet kontrolündeki bölgede dört milyondan fazla insan yaşıyor. Bunların arasında yarım milyonu, Rusya’nın saldırılarını ardından Türkiye sınırındaki kamplarda yaşamak zorunda kaldı. Suriye’nin kuzeybatısında rejimin ve Rusların gerçekleştirdiği hava atak ile Halep kırsalında SDG milislerinin gerçekleştirdiği operasyonlar arasında harmoni var. Bölgede sivilleri hedef alan saldırıların sayısı her geçen gün artıyor. Türk ordusuyla koordineli olarak bölgenin güvenliğinin sağlanması için gerekli tüm hazırlıklar devam ediyor.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık