Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Suni zekanın bilinmeyen yönleri neler?

4 ay önce
37 kez görüntülendi

Suni zekanın bilinmeyen yönleri neler?

Microsoft Research departmanında çalışan Kate Crawford, garip bir kitap hazırlayarak piyasaya sundu. Suni zeka atlası isimli kitabı fazla ses getirecek gibi görünüyor. Onun bu kitapta yapay zekayı övdüğünü düşünebilirsiniz. Ancak Microsoft çalışanı tam tersini yaptı diyebiliriz.

Kitap eleştirmenleri ve teknoloji araştırmacıları göre incelenen kitap oldukça acayip detaylara sahip. Öncelikle kitabın yazarı yapay zekaya pek inanmadığını açıklama ediyor. Ona tarafından yapay akli ifade edilen sistem fiilen hem suni yok keza de akıllı yok. İşin çok daha öbür boyutlarını anlattı diyebiliriz.

Yapay akıl özerk ve otomasyon belirten şeyin fiilen millet olduğu ifade edildi. Ona tarafından besbelli otomasyon yok. Yani yapay zeka sistemleri kendiliğinden hareket edemiyor. Bunlar tamamen halk müziği kadar yönlendiriliyor.
Kate Crawford tarafından yazılan kitapta aynı zamanda doğal kaynaklar doğru suni zekanın üretildiği ifade ediliyor. Bu Nedenle onun suni olmadığı ortaya çıktı. Peki Microsoft çalışanı neden böyle bir yorumlama yapma gereği duydu? Az Önce Microsoft şirketinde çalışmaya aralıksız Crawford, önyargıların bitirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bazı insanların yapay zekayı yaklaşık olarak kurtarıcı gibi görmesi onun bu kitabı yazmasında etkili oldu. Keza geliştirilen suni zeka sistemleri insanları cinsiyetlerine veya deri renklerine kadar sınıflandırıyor. Bu durumda aslına bakacak olursak suni zeka bir siyaset malzemesi haline gelmiş oluyor.

Reklam

Suni zekanın bilinmeyen yönleri neler? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık