Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

TİKA’dan Bosna Hersek’te bedensel ve zihinsel engelliler okuluna takviye

1 hafta önce
14 kez görüntülendi

TİKA’dan Bosna Hersek’te bedensel ve zihinsel engelliler okuluna takviye

TİKA’dan yapılan açıklamada, 1967 yılında kurulan ve 11 sınıf kapsamında 7-21 yaş aralığındaki 52 engelli çocuk ve gence hizmet veren okulda, özellikle tekerlekli sandalye kullanan öğrencilerin bina içi alanlara erişimde önemli sorunlarla karşılaştığı belirtildi.

Açıklamada, “Özel gereksinime sahip öğrencilerin okula girişleri ile 2. katta bulunan sınıflar ve öteki mekanlara ulaşımlarının sağlanmasında mektep hizmetlilerinin yaşadıkları sorunların çözülmesi için ihtiyaç duyulan bir adet engelli asansörü TİKA tarafından kurularak 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrencilerin istifadesine sunuldu.” ifadesine yer verildi.

Kurulumu gerçekleştirilen engelli asansörünün açılış törenine Zenica-Doboj Kantonu (ZDK) Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Spahija Kozlic, Pedogoji Kurumu Müdürü Aida Salkic, TİKA Saraybosna Koordinatörü Muhammed Ünal, Mektep Müdürü Tarik Salcinovic, eğitimciler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Bakan Kozlic, törende yaptığı konuşmada, eğitim sektöründe TİKA aracılığıyla birçok projeyi hayata geçiren Türkiye’ye teşekkürlerini açıklama etti.

Maddi ve zihinsel engele sahip öğrencilerin eğitim aldığı okula yapılan projenin özel bir değer taşıdığını gösteren Kozlic, “2022 yılında bakanlık bünyesinde tayin yapan öğretmenlere karşın eğitim programları ve ara eleman yetiştiren iş okullarının kapasitelerinin geliştirilmesine karşın TİKA ile iş birliğine devam etmeyi umuyoruz.” ifadesini kullandı.

Salcinovic de öğrencilerin okul içerisinde engelsiz dolaşmalarına, gerçekleştirilen faaliyetlere bütünüyle dahil edilmelerine ve mimari engellerin aşılmasına katkı maddesi sunan proje için TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Okulun kurulduğu günden bu yandan asansör sorunu yaşadıklarını aktaran Salcinovic, sorunun çözülmesinden ve okulun maddi şartlarının öğrenciler için uygun ülkü getirilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ünal ise proje ile maddesel ve zihinsel engelliler okulunda eğitim görebilen özel çocukların hayatlarının kolaylaştırıldığını ve sosyal hayata katılmalarına imkan sağlandığını belirtti.

Engelli çocukların çoğu alanda kendilerine yetebilmelerine olasılık sağlayacak projelere devam edeceklerini söyleyen Ünal, söz konusu proje ilk önce almak üzere engelli çocukların yetişmesine katkı maddesi sunan eğitimciler ve idarecilere teşekkür etti.

KAYNAK: AA
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık