Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

TÜİK’e kadar ilk çeyrekte ekonomi yüzde 7 büyüdü

4 ay önce
45 kez görüntülendi

TÜİK’e kadar ilk çeyrekte ekonomi yüzde 7 büyüdü

Verilere göre Türkiye ekonomisi birincil çeyrekte takvim bazda beklentilerin de üzerine çıkarak yüzde 7 büyüdü. İlk çeyrekte sanayi yüzde 11,7; hizmetler sektörü yüzde 5,9 büyümüş.

TÜİK verilerine kadar bir önceki çeyreğe göre birincil çeyrekte çoğaltma yüzde 1,7 oldu. Yerleşik hanehalklarının tüketim harcamaları, 2021 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın benzer çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 7,4 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 1,3, yatırımlar ise birincil çeyrekte yüzde 11,4 arttı.

Mülk ve hizmet ihracatı, 2021 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın benzer çeyreğine kadar zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 3,3 artarken ithalatı yüzde 1,1 azaldı.

Bu rakamların ardından büyümeye en fazla katkının özel tüketimden geldiği görüldü. Katkı bazında özel tüketimi yatırımlar takip ederken, net ihracat katkısı 1,1 puanda kaldı. Devletin nihai harcamalarının katkısı ise yüzde 0,2 puan olarak kaydedildi.

İNŞAAT YATIRIMLARI DARALDI

Yüzde 11,4 artışla büyümeye manâlı katkı maddesi yapan yatırımlar kaleminin detaylarına bakıldığında alet teçhizat yatırımlarındaki çoğaltma ivmesinin devam ettiği görüldü. Buna göre yılın birincil çeyreğinde cihaz ve ekipman yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 30,5 yükseldi. İnşaat yatırımlarında ise gerileme ivmesi yılın birincil çeyreğinde de devam etti. Verilere kadar inşaat yatırımları yüzde 4,7 daraldı.

Reklam

TÜİK’e kadar ilk çeyrekte ekonomi yüzde 7 büyüdü Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık