Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Tüm elektronik cihazlarınızı tek dokunuşla uzaktan denetim edebileceksiniz

1 ay önce
24 kez görüntülendi

Tüm elektronik cihazlarınızı tek dokunuşla uzaktan denetim edebileceksiniz

Çoğalan teknolojilerle birlikte hayatımızın her alanında elektronik cihazlarla cepheli bir şekilde yaşıyoruz. Ev ve ofislerde ışıklandırma, iklimlendirme, temizlik, misafir etme ve daha öyle fazla gereksinim için kullanılan elektronik cihazların birçoğu ise uzaktan erişime olanak veren telefon uygulamaları ve uzaktan kumandalarla yoklama edilebiliyor. Ancak bu şart ciddi anlamda bir karmaşa oluşturuyor. Cep telefonları, her bir aygıt için yüklenen farklı uygulamalarla; konut ve ofisler ise kesintisiz kaybolan uzakta kumandalarla dolup taşıyor.

Elektro-denetleme akıllı cihazı NEURec’le denetim sende

Yakın Doğu Üniversitesi, bütün elektronik cihazları tek dokunuşla uzakta yoklama edebilen akıllı NEURec cihazını üreterek bu karmaşaya son vermeyi amaçlıyor. Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Suni Akıl Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Uluslararası Suni Zeka ve Nesnelerin İnterneti Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fadi Al-Turjman liderliğinde, Yakın Doğu Üniversitesi’nin tasarladığı elektro-denetim zeki cihazı NEURec, ev, ofis, klinik gibi hayat alanlarındaki ışıklandırma, iklimlendirme, ev aletleri, ağırlama aletleri ve daha öyle fazla elektronik cihazın işlevlerini programlamaya ve denetim etmeye yarıyor. Hem, acele ve güvenli olmayan durumlarda yetkili kurumlarla otomatik olarak iletişime geçerek, olay odaklı uzaktan uzaklık bildirimleri ile güvenliği de tek elde topluyor.

Nesnelerin İnterneti prensipleriyle çalışıyor

Günümüzün önemli teknoloji alanlarından olan bedensel nesnelerin birbirleriyle ya da daha büyük sistemlerle benzer olduğu irtibat ağı teknolojisi “Nesnelerin İnterneti” prensipleri ile çalışan NEURec,15 santimetreküplük kompakt boyuta sahip. Mobil uygulaması veya internet sitesi üzerinden ulaşılabilen NEURec, dokunmatik, biyometrik ve sesli komutlarla yönetilerek tüm elektronik cihazların tek adres üzerinden denetim edilmesine olasılık sağlıyor. NEURec, konforlu uzak erişimi karşılamak için WiFi, kablolu internet veya Bluetooth teknolojileri de dahil almak üzere çoklu arayüzle çalışabiliyor. Hem benzer cihazlardan farklı olarak NEURec, kullanıcılarına cihazlarını diledikleri gibi adlandırma olanağı da sunuyor.

NEURec tüm cihazları denetleme etmeyi sağlayacak

Yakın Doğu Üniversitesi’nin gelecek stratejisinin merkezinde Ar-Ge, inovasyon ve yenileşmenin bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Araştırmacılarımızın geliştirdiği NEURec cihazı da bu stratejimizin kayda değer ürünlerinden biridir” dedi. Büyüyen teknolojilerin hayatı kolaylaştırdığı dek karmaşıklaştırdığını da söyleyen Prof. Dr. Günsel, NEURec’in onlarca elektronik cihazı tek elden denetleme etme olanağı sağlayarak, kullanıcılarına jurnal hayatta büyük bir konfor imkanı vereceğini vurguladı.
Robot ve bilişim teknolojileri ile suni akıl alanlarında önemli araştırmalar yürüttüklerini söyleyen Prof. Dr. Günsel, “Hayatı, toplumu ve ülkemizi geliştirme misyonuyla bilim üretmeye devam ediyoruz. Akademisyen ve araştırmacılarımıza sağladığımız olanaklar ile üniversitemiz bünyesinde geliştirdiğimiz projeleri, ‘Üniversite 4.0’ vizyonuyla ürüne dönüştürerek ülke ekonomisine ve bilimsel üretkenliğe katkı sağlamayı amaçlıyoruz” ifadesini kullandı.

KAYNAK: İHA
Abone Ol

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık