Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Türk mühendisleri üretti! ‘Hayalet motor” suda ‘iz’ bırakmayacak!

10 dakika önce
1 kez görüntülendi

Türk mühendisleri üretti! ‘Hayalet motor” suda ‘iz’ bırakmayacak!
Konya’da bir şirketin ürettiği yeşil teknolojiye sahip bot ve yat motoru, sessizliği ve suda iz bırakmayan kabiliyetiyle dikkati çekiyor.

Merkez Karatay ilçesindeki sanayi sitesinde elektrikli motor üretimi üstüne faaliyetine başlayan Dewjet şirketi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle bot ve jet motoru üretimi için çalışmalara başladı.

Şirketin yöneticisi Muhammed Ali Okka’nın öncülüğünde, alanında bilirkişi Türk mühendislerinin üstün gayret ve çabalarıyla çevreci ve dışarıdan takmalı elektrikli jet motoru tasarlandı.

 

Muadillerine kadar düşük enerji sarfiyatında yüksek verimle çalışan elektrikli motor, bot ve yatların yanı sıra savunma sanayisinde de kullanılabilecek.

Dünyada piyasaya etken markaların 200 kilogramın üzerindeki motorlara göre, 40 kilogram hafifliğiyle dikkati çeken yerli motor, özgün tasarımıyla suda iz bırakmıyor.

Prototipi deneme edilen ve başarılı sonuçları tescil edilen motor, çabuk üretime hazır ışık halkası getirildi.

 

– Yüksek verimli ve çevreci

Şirketin yöneticisi alet yüksek mühendisi Muhammed Ali Okka, AA muhabirine, firmanın ileri teknoloji alanında elektrikli bot ve yat motoru üretmek amacıyla kurulduğunu söyledi.

 

Elektrikli motorlara deniz ve kara araçlarında hızlı bir geçişin yaşandığına dikkati çeken Okka, iklimdeki değiştirme ve eski kalıntı motorların çevreye verdiği zararın bunda etkin olduğunu vurguladı.

 

Okka, deniz araçlarında iki tip motorun kullandığına dikkat çekici ederek, “Tesir sistemleri yönünden pervane ve jet motorları var. Fosil yakıtlı motorlar, yüksek emisyon değerleriyle çevreye verdiği zarardan dolayı gelişmiş ülkelerde çabucak yasaklanıyor. Elektrikli olanlar da desteklerle ön plana çıkarılıyor. Pervaneli motorların verimliliği jet motorlara kadar daha düşüktür.” diye konuştu.

 

Alanında bilirkişi ve bambaşka branşlardaki 17 mühendisle yerli jet motoru imalatı için çalışma başlattıklarını anlatan Okka, 5 yıllık AR-GE sürecinin ardından tasarımın ete kemiğe büründüğünü söyledi.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık