Reklam
DOLAR: 8.36 TL
EURO: 10.1 TL

Türkiye-Yunanistan sınırı renkli misafirlerini ağırlıyor

5 gün önce
9 kez görüntülendi

Türkiye-Yunanistan sınırı renkli misafirlerini ağırlıyor

Edirne’de sınıra yakın bir alana koloniler halinde yerleşen, kahverengi ve sarı üstteki parçaları, yeşil kanatları, siyah gagaları olan, 27–29 santimetre uzunluğa ulaşabilen ve bu renkli haliyle dikkat çeken kuşlar, sınırdaki sinekler ve arılarla besleniyor.

Yakaladıkları avı, siyah ve kavisli uzun gagasıyla tutarak eşine getiren arı kuşları, eşinin de beslenmesini sağlıyor.

Toprak zemine derin çukurlar açan erkek arı kuşunun yuva yapma çabası da ilginç görüntüler oluşturuyor.

Renkli kanatları, zarif yapılarıyla Türkiye-Yunanistan sınırının misafirleri, yavrularını büyüttükten daha sonra sonbaharda bölgeden ayrılacak.

“TOPRAKTA AÇTIKLARI DERİN ÇUKURLARA YUVA YAPARLAR”

Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi ve Kuş Bilimci Mustafa Kaya, AA muhabirine, Türkiye’deki 484 kuş tarzında 333’ünün Trakya’da, 237’sinin Edirne’de görüldüğünü söyledi.

Arı kuşlarının yaz göçmeni kuşlar aralarında yer aldığını, mart ayında Edirne’ye gelen kuşların sonbaharda sıcak ülkelere göç edeceğini anlatan Kaya, koloniler halinde yaşayan bu kuşların genelde yuvalarını ağırbaşlı bölgelere yaptıklarını vurguladı.

Bu kuşların diğer kuşlardan öbür olarak ağaçlara değil toprak zemine yuva yaptığını aktaran Kaya, şöyle konuştu:

“Arı kuşları renkli kanatları, bambaşka gaga yapısı ve zarif yapısıyla defalarca alaka çekmeyi başarmışlardır. Toprakta açtıkları derin çukurlara yuva yaparlar. Kadınsı kuş 4 ile 6 yumurta yapar. Anne arı kuşları, yavrular yumurtadan çıkana kadar yuvadan ayrılmadan beklemektedir. Bu süreçte yuvayı koruma görevi ise erkek arı kuşlarına düşmektedir.”

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık